Informacja o ewentualnej decyzji o dofinansowaniu budowy nowego obiektu Muzeum Literackiego Stefana Żeromskiego i Bolesława Prusa w Nałęczowie będzie podana do publicznej wiadomości nie wcześniej niż w II kwartale 2025 roku – podało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
CZYTAJ: Kresy Europy. Historyczne skarby na lubelskim Zamku [ZDJĘCIA]
Centrum Informacyjne MKiDN poinformowało Polską Agencję Prasową, że Muzeum Narodowe w Lublinie złożyło wniosek na realizację projektu, który zakłada przebudowę i tworzenie nowych ekspozycji w jego oddziałach w celu „budowy kulturowych centrów aktywności społecznej”.
Jak podał resort, koncepcja obejmuje prace w Oddziale Muzeum Narodowego w Nałęczowie, tj. wzniesienie nowego budynku Muzeum Literackiego Stefana Żeromskiego i Bolesława Prusa. Projekt miałby być realizowany w ramach VII Priorytetu Kultura (FEnIKS 2021-2027). – Informacja o ewentualnej decyzji o dofinansowaniu będzie podana do publicznej wiadomości nie wcześniej niż w II kwartale 2025 roku – przekazało ministerstwo.
28 kwietnia ub.r. ówczesny wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński odwiedził Muzeum Stefana Żeromskiego i Muzeum Bolesława Prusa w Nałęczowie. Zapowiedział budowę nowego obiektu, żeby „dwóch wielkich polskich pisarzy miało muzeum na miarę naszych oczekiwań”. Podczas konferencji informowano, że plany zakładają budowę 700-metrowego muzeum w ogrodzie, w którym znajduje się wybudowana w 1905 roku letnia pracownia Żeromskiego. Koszt inwestycji szacowano na około 10 mln złotych.
Muzeum Stefana Żeromskiego w Nałęczowie powstało z inicjatywy Oktawii Żeromskiej, która zapisała letnią pracownię pisarza wraz z ogrodem oraz znajdującym się na jego terenie Mauzoleum narodowi polskiemu z przeznaczeniem na placówkę muzealną. Muzeum przybliżające życie i twórczość autora „Przedwiośnia” otwarto 17 czerwca 1928 roku. Muzeum Bolesława Prusa w Nałęczowie powstało 62 lata temu z inicjatywy prof. KUL Feliksa Araszkiewicza oraz kustosza Muzeum Stefana Żeromskiego w Nałęczowie Stefana Butryna. Początkowo mieściło się w Pałacu Małachowskich, w grudniu 2017 roku zostało przeniesione do Ochronki, gdzie można zobaczyć zaaranżowany gabinet i pamiątki po autorze „Lalki”. Obie instytucje stanowią oddział Muzeum Narodowego w Lublinie.
Polska Agencja Prasowa / opr. PaW
Fot. archiwum