Nagroda imienia Bogumiły Nowickiej

Nagroda Radia Lublin im. Bogumiły Nowickiej za promowanie tradycji i kultury ludowej po raz pierwszy zostanie wręczona na tegorocznym 58. Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą.

 

Bogumiła Nowicka z wykształcenia muzykolog, całe swe zawodowe życie, czyli ponad 50-letnią pracę w Radiu Lublin, poświęciła popularyzacji i archiwizacji przejawów kultury ludowej: kapel, zespołów śpiewaczych, teatrów obrzędowych i innych. Wielokrotnie uczestniczyła w przeglądach, festiwalach folklorystycznych, głównie na Lubelszczyźnie. Każdego roku nagrywała i relacjonowała Kazimierski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych. Profesjonalnie i fascynująco wprowadzała słuchaczy w świat folkloru: ludowych wierzeń, obyczajów i muzyki. Przez wiele lat jej twórczość pojawiała się również na antenach rozgłośni ogólnopolskich, w tym Programu Pierwszego Polskiego Radia. W Archiwum Radia Lublin jest kilkaset rekordów opracowanych przez  Bogumiłę Nowicką, co czyni zasoby folklorystyczne lubelskiej rozgłośni jednymi z najzasobniejszych w Polsce.

Bogumiła Nowicka otrzymała szereg odznaczeń i wyróżnień m.in.: brązowy i srebrny Krzyż Zasługi, odznakę „Zasłużony dla kultury polskiej”. W 2014 r. Medal Prezydenta Miasta Lublin, w 2018 r. „Medal 700-lecia Miasta Lublin”, a w roku 2023 „Medal Oskara Kolberga” przyznawany przez Ministra Kultury, nazywany folklorystycznym „Oskarem”.

Bogumiła Nowicka zmarła 20 czerwca 2023 r. Po jej śmierci ówczesny Prezes Radia Lublin podjął decyzję o ustanowieniu Nagrody Radia Lublin im. Bogumiły Nowickiej, która ma być wręczana podczas Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu osobie (grupie osób) lub instytucji, która kultywuje i promuje tradycję oraz kulturę ludową.

58. Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą odbędzie się w dniach 20-23 czerwca 2024 r.

 

regulamin nagrody im. B. Nowickiejnowicka 2 1

antena
o tym się mówiło

REKLAMA
Skip to content