Międzyuczelniany kierunek powstał na Politechnice Lubelskiej we współpracy z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. To zapowiadane w ubiegłym roku wzornictwo przemysłowe, na które zrekrutowano ponad 30 osób.
– Oprócz tego, otworzyliśmy na uczelni także dwa inne kierunki: informatykę techniczną oraz cyberbezpieczeństwo – mówił na antenie Radia Lublin rektor Politechniki Lubelskiej profesor Zbigniew Pater. – Ten ostatni kierunek cieszył się ogromną popularnością – było sześciu kandydatów na jedno miejsce. Podnieśliśmy więc liczbę miejsc z 60 do 90. Te dwa kierunki związane są z naszą inwestycją, którą powoli realizujemy – teraz trwają prace projektowe. Chodzi o Międzywydziałowe Centrum Cyberbezpieczeństwa i Sztucznej Inteligencji. Chcielibyśmy być takim hubem, który nie tylko będzie szkolił studentów, ale w przyszłości będzie mógł także świadczyć usługi szkoleniowe dla administracji, samorządów, urzędu marszałkowskiego, miasta.
Tylko na studia dzienne pierwszego stopnia Politechnika Lubelska przyjęła w tym roku 1800 studentów. To o 100 więcej niż w ubiegłym roku.
Cała rozmowa w materiale wideo.
EwKa / opr. ToMa
Fot. archiwum RL






![Policja: szczątki niezidentyfikowanego obiektu znalezione w gminie Wyryki [ZDJĘCIA, AKTUALIZACJA] 7 EAttachments93946924e91cf0d0cdd893f165a5386884c9e43 xl](https://radio.lublin.pl/wp-content/uploads/2026/03/EAttachments93946924e91cf0d0cdd893f165a5386884c9e43_xl-350x250.jpg)



