Prawie 1500 osób z Polski i zagranicy brało udział w tegorocznym Samorządowym Kongresie Trójmorza w Lublinie. Przez dwa dni uczestnicy z niemal 30 państw rozmawiali o współpracy gospodarczej, naukowej, politycznej i samorządowej.
Co dzisiaj powinno być tematem numer jeden dla państw Europy i co dzisiaj powiedziałby o Unii Europejskiej jeden z jej ojców założycieli sprzed ponad 70. lat mówi przewodniczący Rady Programowej Instytutu Myśli Schumana i wykładowca Szkoły Głównej Handlowej prof. Zbigniew Krysiak (na zdj.), z którym rozmawiała Iwona Kosior-Wielgus.
Na czym w najbliższym czasie powinna koncentrować się Inicjatywa Trójmorza?
CZYTAJ: „Razem możemy więcej”. Trwa Samorządowy Kongres Trójmorza [AKTUALIZACJA, ZDJĘCIA]
– Przejawia się ona poprzez konferencje takie jak ta w Lublinie, szczyty, na których spotykają się prezydenci wschodzących w jej skład krajów, ale proces jej instytucjonalizacji jest właściwie w powijakach – uważa prof. Zbigniew Krysiak. – Ważne, żeby ta Inicjatywa nie koncentrowała się tylko na takich wydarzeniach i konferencjach, tylko miała dalszy ciąg w pracach w ciągu roku. Tu nie chodzi o jakieś instytucje ponadnarodowe, ale o instytucjonalne układy operacyjne, w skład których wejdą reprezentanci poszczególnych rządów, regionów, eksperci. Chodzi o to, żeby przyspieszyć procesy nie tylko infrastrukturalne, ale w szczególności te dotyczące układu bezpieczeństwa, czyli rozwój przemysłu obronnego. Ważne, żeby tym przemysłem nie zajmowały się tylko pojedyncze kraje. Wobec ryzyka agresji Rosji trzeba go posiadać. Dzisiaj na przykładzie Ukrainy widzimy, że gdyby nie pomoc Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii czy Polski ten kraj dawno by upadł. Moim zdaniem teraz priorytetem jest układ instytucjonalny, dlatego żeby budować układ dotyczący przemysłu zbrojeniowego i jego finansowanie. Przez to następuje stabilizowanie układu bezpieczeństwa.
CZYTAJ: Przewodniczący Zakarpackiej Rady Obwodowej: Już dziś tworzymy fundament pod odbudowę Ukrainy
– Samorządowy Kongres Trójmorza to kapitalna inicjatywa marszałka (Jarosława Stawiarskiego) i daje ona już określone owoce. Duże rodzi się z małych, czyli z relacji między uczelniami, biznesami, instytucjami, think tankami, przemysłem w naszych krajach. Instytut Myśli Schumana w tym zakresie współpracuje w ramach różnych projektów ekonomicznych. Na tym Kongresie jest 1500 osób i pod względem liczebności to druga impreza w Polsce po Forum Ekonomicznym w Karpaczu – stwierdza prof. Zbigniew Krysiak. – Jednocześnie Lublin pokazuje krajom Trójmorza bardzo inteligentny układ uczelni, przedsiębiorstw, samorządów; pokazuje, że to nie jest jakaś Polska B.
Cała rozmowa w materiale dźwiękowym:
V Samorządowy Kongres Trójmorza został zorganizowany przez Zarząd Województwa Lubelskiego po raz piąty.
KosI / opr. ToMa