Odwieczny dylemat tego, jakie paliwo do pieca wybrać, pomiędzy pelletem, drewnem i węglem. W poniższym artykule przyjrzymy się, jakie są zalety poszczególnych rodzajów paliw, które można wykorzystać w kotłach 5 klasy oraz kotłach eco.
Czy wybór paliwa do ogrzewania domu jest istotny?
Głównymi aspektami, na które wpływ ma wybór paliwa, jakim będziemy ogrzewali dom to wpływ na środowisko oraz koszty eksploatacji i wygody korzystania z systemu grzewczego. Każde z paliw, pellet, drewno oraz węgiel mają różne wydajności energetyczne, wymagania co do ich przechowywania. Paliwa te różnią się oczywiście ceną, a także poziomem zanieczyszczeń, jakie mogą generować w trakcie procesu spalania.
Dlatego też niezwykle istotne jest to, jakie paliwo wybierzemy do naszego kotła. Wybór ten bezpośrednio wpływa na koszty, jakie poniesiemy, na nasz komfort cieplny, a także na wpływ naszej instalacji na środowisko naturalne.
Wybór paliwa powinien być podyktowany między innymi aspektami ekonomicznymi, ekologicznymi oraz dostępnością danego paliwa w danym regionie. Pellet oraz drewno to paliwa odnawialne — przy wykorzystaniu odpowiedniego kotła zanieczyszczenia, jakie powstają, są o wiele mniejsze, niż w przypadku węgla, który jest bardziej kaloryczny, jednak generuje o wiele więcej zanieczyszczeń.
Czym charakteryzują się kotły 5 klasy?
Kotły 5 klasy, np. marki Defro, to specjalne urządzenia grzewcze, które spełniają jedne z najbardziej rygorystycznych norm obecnie obowiązujących między innymi w Unii Europejskiej. Norma, o której tutaj mowa to oczywiście PN-EN 303-5:2012. Norma dotyczy między innymi emisji spalin oraz odpowiedniej efektywności energetycznej. Jeśli kocioł spełnia tę normę, automatycznie oznacza to, że emituje mniej pyłów, tlenków węgla oraz pozostałych szkodliwych substancji do atmosfery.
Ponadto koniecznie trzeba wspomnieć w tym miejscu o liście ZUM, czyli Liście Zielonych Urządzeń i Materiałów. Lista ZUM to specjalne narzędzie, które w sposób prosty i łatwy pomoże w doborze odpowiedniego urządzenia oraz materiałów objętych dofinansowaniem z programu „Czyste Powietrze”.
Czym charakteryzują się kotły Ecodesign?
Pisząc o kotłach 5 klasy koniecznie trzeba wspomnieć o Dyrektywie Ecodesign. Aby kocioł do systemu grzewczego mógł otrzymać certyfikat klasy piątej, musi spełniać normę wymienioną w poprzednim nagłówku. Jeśli producent chce, by jego kocioł otrzymał również certyfikat Ecodesign, kocioł musi spełniać dodatkowe wymagania. Wymagania te dotyczą między innymi wysokiej sprawności — minimum 90%, odnosi się to do średniej sprawności nominalnej oraz obniżonej.
Kotły z klasy Ecodesign pozwalają wypracować oszczędności energetyczne na poziomie 25%.
Jakimi paliwami można palić w kotłach 5 klasy?
Co do zasady w kotłach 5 klasy oraz z certyfikatem Ecodesign można palić trzema rodzajami paliwa. To jednak dzięki specjalnej konstrukcji i wykorzystanej technologii kotły najwyższej klasy pozwalają na zmniejszenie emitowanych pyłów do powietrza. Jakie więc paliwa można wykorzystać do tak nowoczesnych kotłów?
- Węgiel kamienny — czyli nadal najbardziej popularny rodzaj paliwa używanego w naszym kraju w systemach grzewczych. Każdy producent w dokumentacji technicznej określa, jaki dokładnie rodzaj węgla powinien być stosowany do danego kotła. W tym przypadku rozróżniamy trzy typy, groszek, orzech oraz kostkę. Różnica dotyczy uziarnienia, czyli po prostu wielkości poszczególnych bryłek.
- Pellet (biomasa) — to paliwo, które uważane jest za jedno z bardziej ekologicznych. Przy jego produkcji nie występuje zanieczyszczenie środowiska, ponieważ jest to proces polegający na prasowaniu biomasy. Paliwo to ma bardzo niską emisję dwutlenku węgla w procesie spalania.
- Drewno — to nadal bardzo popularne paliwo stałe wykorzystywane w kotłach w systemach ogrzewania. W tym przypadku koniecznie trzeba pamiętać o tym, że drewno musi spełniać kilka warunków. Po pierwsze — wilgotność. Parametr ten nie może przekraczać 20% wilgotności. Po drugie — pochodzenie. Drewno używane jako paliwo stałe powinno pochodzić z drzew liściastych, które są ubogie w żywicę.
Jak wspomniano już na samym początku tego artykułu, wybór kotła i odpowiedniego paliwa powinien być podyktowany przede wszystkim aspektami ekonomicznymi, ekologicznymi, a także wygodą użytkowania.
Artykuł sponsorowany