Jamę zasobową związaną z neolityczną kulturą pucharów lejkowatych znaleziono podczas budowy drogi ekspresowej S19 Lublin – Lubartów. Pracom drogowców towarzyszą badania archeologiczne.
Pierwszy etap prac archeologów objął kopiec, na którym znajdowała się kapliczka w Ciecierzynie – informuje lubelski wojewódzki konserwator zabytków. Według relacji mieszkańców miejscowości w jej okolicy znajdowane były kości ludzkie mogące wskazywać, że w miejscu była niezidentyfikowana dotychczas mogiła. Podczas badań kości nie znaleziono, natrafiono natomiast na jamę zasobową związaną z neolityczną kulturą pucharów lejkowatych. – Zarówno kształt przekroju jak i wykończenie dna obiektu wskazywało, że pełniła ona funkcję zasobową – „piwniczki” do przechowywania płodów rolnych/pożywienia. Na taką jej funkcję wskazywały również wydobyte z niej, w trakcie eksploracji, kamienne przedmioty, takie jak rozcieracze oraz kamień żarnowy, a więc wytwory związane jednoznacznie z działalnością rolniczą – informuje konserwator zabytków.
– Zaskakujące było to, że nie znaleziono, jak na razie, jednoznacznie śladów wskazujących na mogiłę – mówi naczelnik Wydziału Inspekcji Zabytków Archeologicznych w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Lublinie, Agnieszka Stachyra. – Nie znaleziono szczątków ludzkich kostnych, natomiast odkryto piękną jamę zasobową związaną najprawdopodobniej z neolityczną kulturą pucharów lejkowatych. Jama zasobowa miała dno wyłożone polepą. Na niej zaobserwowano odciski roślinne. Być może były tam wyłożone jakieś deseczki. W tej jamie znaleziono pozostałości narzędzi kamiennych.
Badania prowadzone obecnie przez archeologów mają charakter uzupełniający. Archeolodzy sprawdzają miejsca, które przed rozpoczęciem prac przy budowie drogi były niedostępne, czyli na przykład zalesione lub zabudowane.
PaSe / MaK / opr. LisA / WM
Fot. Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków