Ważny dzień w gniazdach pustułek na wieży wymienników ciepła chełmskiej cementowni. Pojawiły się pierwsze pisklęta.
Można śledzić narodziny ptaków w rodzinach Cementowskich i Betonowskich – bo tak nazwano pary pustułek, w których gniazdach jest monitoring i transmisja na żywo.
Jeszcze rano w gnieździe rodziny Betonowskich, gdy samica na chwilę je opuściła, widać było 5 jaj. Gdy około 13:30, czyli w sumie w porze obiadowej, samiec przyfrunął ze sporą myszą, były już 2 pisklęta. Czy jest już ich więcej? Trudno powiedzieć, bo samica nadal siedzi w gnieździe, ogrzewając maluchy i zasłaniając je przed wścibskim okiem kamery.
CZYTAJ: Rodziny na podglądzie. Chełmskie pustułki czekają na pisklęta [ZDJĘCIA]
W gnieździe Cementowskich też dużo się dzieje. Są już 3 puchate maluchy. Czy z czwartego jajka jeszcze dziś wykluje się mała pustułka? Trudno powiedzieć. Czekamy wraz z pustułkami rodzicami.
Na wymienniku chełmskiej cementowni zainstalowanych jest w sumie 6 budek lęgowych dla pustułek. Można zatem przypuszczać, że tam też sporo się dzieje.
CZYTAJ: Młoda sokolica u weterynarza. Co stało się z Shani? [AKTUALIZACJA]
Pustułki w okolicach chełmskiej cementowni ornitolodzy zaobserwowali 13 lat temu. Spółka zarządzająca zakładem w ramach realizowanych inicjatyw proekologicznych wdrożyła projekt czynnej ochrony tych ptaków.
Najpopularniejszy sokół
Pustułka to najczęściej występujący w Polsce ptak z rodziny sokołowatych. Osiąga rozmiary nieco ponad 30 centymetrów. Często żyje na terenach przemysłowych, niedaleko których znajdują się łąki i pola. Dlatego kominy wysokich zakładów są dla tych ptaków idealnym miejscem na gniazdowanie.
Pustułki żywią się głównie gryzoniami i gadami. Swoją ofiarę mogą dostrzec z odległości nawet 1,6 km. Przy polowaniu wykorzystują technikę zawisania w powietrzu.
Warto dodać, że sokoły te nie budują własnych gniazd, a jako miejsca lęgu wykorzystują gotowe konstrukcje, na przykład opuszczone gniazda innych ptaków, wnęki wysokich budynków czy nawet skrzynki na kwiaty na balkonach. Stąd też zrodził się pomysł budowy dla nich specjalnych budek.
Pustułka jest objęta w Polsce ścisłą ochroną gatunkową.
MMaj / opr. WM
Fot. CEMEX Polska YouTube / kadr