Nawet 6-krotnie przekroczone zostały normy pierwiastka radioaktywnego radonu w Szkole Podstawowej w Święcicy w powicie chełmskim. Władze gminy, ze względu na zdrowie uczniów i nauczycieli, podjęły decyzję o nauczaniu zdalnym.
– O tym, że normy są przekroczone, dowiedzieliśmy się po ogólnopolskim badaniu. Jest ono przeprowadzane co jakiś czas w starych budynkach użyteczności publicznej – mówi wójt gminy Wierzbica, Bożena Deniszczuk. – Radon jest drugą przyczyną raka płuc. Podjęłam taką decyzję w porozumieniu z kuratorium i sanepidem. Dzisiaj wydam zarządzenie przenoszące Szkołę Podstawową w Święcicy do budynku Szkoły Podstawowej w Wierzbicy. Po feriach dzieci przyjdą do nowej szkoły. W najbliższy piątek (26.02) odbędzie się rada gminy, na której stanie najprawdopodobniej uchwała o zamiarze zamknięcia szkoły, ponieważ remont trwałby bardzo długo, kosztowałby jeszcze drożej.
CZYTAJ: Śledztwo w sprawie przedszkola. Prokuratura ustali, czy znęcano się nad dziećmi
W budynku – poza placówką edukacyjną – znajduje się także kilka mieszkań. – Mieszkam już 47 lat przy szkole w Święcicy. Tutaj uczyłam. Ale o takim zjawisku nie słyszałam. Mieszkam tu od 30 lat i jakoś nic nam się nie dzieje. Dowiedziałam się o tym dopiero teraz, przez szkołę. Ale nie jestem za bardzo zaniepokojona, bardziej tym, że zamykają szkołę – mówią ich mieszkańcy.
CZYTAJ: Normy przekroczone sześciokrotnie. Radioaktywny radon wykryty w szkole [ZDJĘCIA]
– Przeniesienie do szkoły w Wierzbicy po feriach to najlepsza decyzja, jaką można teraz podjąć – tłumaczy wójt Bożena Deniszczuk i dodaje, że aby pozbyć się pierwiastka z budynku, trzeba zastosować skomplikowaną procedurę. – Zastosować poduszki radonowe, studnię radonową, wentylację przestrzeni podpodłogowej, zastosować metodę depresji podpodłogowej, pułapkę radonową, wysysanie za pomocą odpowiedniej instalacji powietrza zawierającego radon spod płyty fundamentowej. To są setki tysięcy, a nawet kilka milionów złotych. Nawet gdybyśmy to zrobili, to na ten czas trzeba wyprowadzić dzieci ze szkoły i nie wiemy, czy te metody byłyby na tyle skuteczne, by to stężenie spadło do granic normy. Nikt nie potrafi udzielić mi informacji na ten temat.
CZYTAJ: Radioaktywny gaz w podstawówce. Może powodować nawet raka płuc
Wójt zapewnia, że zorganizuje naukę w taki sposób, że wszyscy nauczyciele ze Szkoły w Podstawowej w Święcicy znajdą pracę w placówce w Wierzbicy.
Jak przekazuje Radiu Lublin wójt Deniszczuk, podobne badania były już robione w 2022 roku. Wtedy normy zostały przekroczone dwu- i trzykrotnie, ale – jak mówi mówi wójt Deniszczuk – ówczesna dyrektor placówki miała zataić te informacje.
O szczegółach tej sprawy będziemy informować wkrótce.
RyK / opr. WM
Fot. spswiecica.szkolnastrona.pl