Mury renesansowego zamku w Janowcu zostaną zabezpieczone przed niszczeniem. Powstanie też nowy taras widokowy i odrestaurowane zostaną niektóre obiekty wewnątrz zamku, między innymi dawna studnia, która ma ponownie spełniać funkcję ujęcia wody. Na takie prace udało się pozyskać łącznie 7 milionów złotych z dwóch projektów Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
CZYTAJ: Janowiec: owce zadomowiły się na zamku
Turyści odwiedzający dziś zamek przyznają, że warto inwestować w tego typu obiekty. – Powinniśmy dbać o takie zabytki i je remontować. Robi wrażenie. Ta okolica w ogóle jest bardzo fajna. Trzeba to troszeczkę odnawiać, żeby nie niszczało i było dla innych pokoleń. To historia naszych pradziadów, dziadów.
Przywrócić zamek turystom
– Chcemy przywrócić zamek w Janowcu polskiemu turyście. Chcemy połączyć Janowiec z przepięknym Kazimierzem Dolnym po drugiej stronie Wisły. Ale tak naprawdę jesteśmy na etapie opracowywania koncepcji: co zrobić, by na tym zamku było jeszcze lepiej, piękniej? Czy go odbudować, czy zachować trwałą ruinę? Co jeszcze zrobić wokół zamku – mówi marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski. – Pamiętajmy, że za te 7 mln zł zrobimy doraźne remonty. A ten zamek naprawdę potrzebuje wsparcia finansowego. Po opracowaniu koncepcji to będzie na pewno kilkadziesiąt a może kilkaset milionów złotych. Ale to przed nami. Na razie trzeba robić tu i teraz.
– Zabezpieczymy większość koron murów. Bardzo wiele z nich odbudujemy, zarówno od wejścia, jak i od strony dziedzińca. Wyremontujemy również pomieszczenia, które są wewnątrz budynku bramnego. Przywrócimy taras widokowy na Sali Rycerskiej – zapowiada Marzena Brzezicka, zastępca dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego ds. zamku w Janowcu. – Drugim projektem jest odrestaurowanie kaplicy. Przede wszystkim wróci do funkcjonowania studnia, mająca 46 metrów głębokości. Znów popłynie w niej woda, poprzez koło zamachowe umieszczone nad studnią. W kaplicy zostanie przywrócony strop, zostanie wybudowane zadaszenie, odrestaurowane zostaną również jej mury.
CZYTAJ: Janowiec: brukowana ulica zabytkiem. Jest decyzja konserwatora
Lubelskie dba o perełki turystyczne
– Przepiękna bryła zamku, przepiękne otoczenie, winnice. To takie miejsce, które powinno cieszyć wszystkich turystów, jak również docelowo przynosić dochód – stwierdza poseł Kazimierz Choma. – Bo ciągle patrzyliśmy na Zachód, gdzie wspaniałe zamki nad Loarą przynoszą wielki dochód. Tak samo będzie i tutaj.
– Województwo lubelskie dba o te perełki również poprzez budowę infrastruktury – zauważa Anna Baluch, radna Sejmiku Województwa Lubelskiego. – Jest przecież koncepcja, która mówi o wybudowaniu ścieżki pieszo-rowerowej, czyli przeprawy przez Wisłę. W tej chwili wybieramy najlepsze miejsce, gdzie możemy połączyć Janowiec z Kazimierzem Dolnym. Ale w dalszej części mamy jeszcze większe plany. Sięgają one tego, żeby wybudować ścieżkę rowerową, która połączy w ten sposób: Janowiec, Kazimierz Dolny, Puławy.
To ostatnia chwila
– To ostatnia chwila, żeby ratować większą część murów zamkowych przed całkowitym zawaliskiem – dodaje Marzena Brzezicka. – Jest to jedyny zamek w województwie lubelskim, który ma tak dużo oryginalnych 500-letnich murów. To taka brama Lubelszczyzny, która wita się ze wszystkimi turystami.
– Janowiec zasługuje na więcej, ten zamek zasługuje na więcej. Historia i kultura Polski są piękne. Trzeba je podziwiać i oglądając, przyjeżdżając tutaj, na ziemię lubelską, do Janowca – zaprasza marszałek Stawiarski.
Prace renowacyjne mają być wykonywane w 2024 roku, ale nie będą się wiązały z koniecznością zamykania zamku dla turystów.
ŁuG / opr. ToMa
Fot. Łukasz Grabczak