Biolodzy przebadali glony i mszaki występujące w chełmskich podziemiach. Florę w dawnej kopalni kredy można dostrzec w pobliżu sztucznych źródeł światła w postaci charakterystycznych przebarwień śnieżnobiałej powierzchni ścian.
Naukowcy próbki do badań zebrali w 10 punktach zlokalizowanych w różnych miejscach podziemnej trasy turystycznej. Podczas badań zidentyfikowano 12 gatunków żywych organizmów, w tym: 9 gatunków glonów (2 sinice, 2 zielenice, 5 okrzemek) oraz 3 gatunki mchów.
Wszystkie zidentyfikowane organizmy żyją naturalnie na wilgotnych kamieniach, skałach, korze drzew czy innych roślinach. Pod ziemię dostają się z prądem powietrza lub na butach i odzieży wierzchniej osób odwiedzających podziemne korytarze. Na rozwój organizmów fitotroficznych w podziemiach wpływa obecność sztucznego światła, wilgoć oraz ruch turystyczny.
CZYTAJ: Chełmscy radni o cięciach
Badania przeprowadzili naukowcy z Instytutu Nauk Biologicznych Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie na zlecenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Chełmie.
MaK / opr. PrzeG
Fot. archiwum