Obrazy Łukaszowców prezentowane są w Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym. Na ekspozycji można zobaczyć siedem dzieł namalowanych wspólnie przez 11 malarzy skupionych w bractwie św. Łukasza, działającym przed wojną w Kazimierzu Dolnym. Miały one sławić Polskę na wystawie światowej w 1939 roku.
– Prace pokazują wkład polskiej historii w rozwój cywilizacji zachodniej – mówił w Radiu Lublin wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński. – Te obrazy pokazują rzeczy pozytywne z punktu widzenia polskiej historii. To było zamówienie państwowe dla przedstawienia wizerunku Polski w najważniejszym miejscu, czyli na wystawie światowej przygotowywanej w Nowym Jorku. Praca zespołowa, malarze, którzy bardzo poważnie podchodzili do swojej pracy i także mieli na myśli wartości wspólnotowe czy wręcz wartości państwowotwórcze. Uczestniczyli przecież w takim projekcie, który miał sławić Polskę na świecie.
Cała rozmowa w materiale wideo:
Obrazy przedstawiają wydarzania z dziejów Polski o znaczeniu międzynarodowym, m.in. Unię Lubelską (1569), odsiecz Wiednia (1683) czy Konstytucję 3 maja (1791).
Kolekcja Łukaszowców została sprowadzona z USA do Polski w ubiegłym roku. Docelowo obrazy mają być wystawiane w Muzeum Historii Polski, które powstaje w warszawskiej Cytadeli.
W Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym można je oglądać do 6 sierpnia.
RCh / opr. PrzeG
Fot. archiwum / PrzeG