Zaledwie kilka dni dzieli nas od rozpoczęcia wakacji. To ostatni dzwonek, żeby zaplanować urlop. Sprawdziliśmy, jak to zrobić, aby był udany.
„Każdy powinien spędzać ten czas tak, jak tego potrzebuje”
– Planując wypoczynek powinniśmy wziąć pod uwagę przede wszystkim nasze potrzeby – mówi socjolog Ewa Tatarczak. – Zmiana otoczenia to również uruchomienie zupełnie innego postrzegania rzeczywistości, aktywizowanie zupełnie innych sfer naszego życia, które są dla nas istotne i ważne. Dlatego jestem daleka od mówienia, że jedynym optymalnym rozwiązaniem na wakacje jest położenie się na leżaku i czytanie książki, na którą nie miało się czasu przez cały rok. Każdy powinien spędzać ten czas tak, jak tego potrzebuje. Jeżeli ktoś ma ochotę korzystać z różnego typu zawodów czy zajęć ekstremalnych, bo potrzebuje adrenaliny, niech to robi. Fajnie się zresetuje, bo odpocznie, bo zaspokoi swoje potrzeby. Jeżeli ktoś ma potrzebę łowienia ryb, niech je łowi, bo znajdzie w sobie wewnętrzny spokój. Jeżeli ktoś chce plażować, niech plażuje. Ale z taką jedną tylko prośbą – pamiętajmy również o naszych najbliższych, którzy być może mają totalnie inne potrzeby niż my. Zapytajmy ich, czego tak naprawdę potrzebują. Bo jeżeli tego nie zrobimy, to nikt nie wróci zadowolony z wyjazdu.
CZYTAJ: Płynęli do wraku Titanica. Łódź podwodna zaginęła
Jak urlop planują mieszkańcy regionu?
– Liczę na spontaniczność. Na razie jeszcze nic nie planowałam. Na pewno nie będzie to wyjazd zagraniczny. Zawsze mówię, że najpierw trzeba poznać Polskę, żeby wyjeżdżać za granicę. Wybieramy się do Darłówka. Mamy zaklepane miejsce. Planując urlop, brałam pod uwagę cenę, wypoczynek i atrakcje dla dzieci. Jedziemy na wieś do babci, będzie też jednodniowy wypad nad jezioro. Wyjeżdżam dopiero we wrześniu albo październiku. Zawsze mam tak wakacje. Prawdopodobnie wybiorę się do Włoch. Ja tylko zwiedzam. Wybieramy się do Kołobrzegu. Doba za domek tam, gdzie jedziemy, kosztuje 350 zł. Wszystko teraz jest drogie – mówią mieszkańcy.
Oblężenie biur podróży
– Lato 2023 mocno zaskoczyło biuro podróży – przyznaje Damian Szyc z jednego z biur podróży w Białej Podlaskiej. – Mamy obecnie oblężenie. Klienci, którzy wybierali wczasy jeszcze w czasie promocji w biurach podróży, czyli w okresie jesiennym, najczęściej decydowali się na kierunki takie jak Turcja, Grecja czy Bułgaria. Często pojawiała się również Hiszpania. Natomiast rekordowa liczba klientów to oczywiście w tym roku Turcja. Co z klientami, którzy nie skorzystali z tych promocji i zdecydowali się na tzw. wyjazdy last minute? Na tę chwilę miejsca jeszcze są.
Jakie kierunki cieszą się powodzeniem, jeśli chodzi o atrakcyjność cenową? – W tym roku na pewno będzie to Tunezja, Albania i niższy standard, jeżeli chodzi o gwiazdki – Turcja – wskazuje Damian Szyc.
Kierunek – Polska
– Polacy bardzo chętnie wybierają Polskę jako kraj wypoczynku – mówi Dorota Lachowska z Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. – Najczęściej jest to morze, ale też wypoczynek w górach. Wielu turystów szuka miejsca na wypoczynek w tych mniej znanych miejscowościach, w mniej znanych regionach turystycznych. Tam jeszcze w tej chwili najłatwiej zarezerwować korzystne cenowo oferty. Trzeba też jasno powiedzieć, że w ostatnich latach turystyka w Polsce bardzo się rozwinęła. Stała się konkurencyjna w stosunku do rynków zagranicznych. Planując wakacje, musimy bardzo mocno zwracać uwagę na koszt oferty, którą chcemy wybrać. Oczywiście Polska ma zarówno ofertę dla turystów, którzy mają zasobniejsze portfele, jak też dla tych, którzy dysponują mniejszymi środkami. Wtedy są to mniej rozpoznawalne regiony, może jeszcze nie tak wypromowane jak np. Roztocze czy Polesie.
CZYTAJ: Pamiątki z wakacji. Jak uniknąć przykrych niespodzianek na granicy?
Wyjeżdżając za granicę powinniśmy też sprawdzić, jakie pamiątki z wakacji możemy legalni przywieźć. Na tzw. okazy CITES – czyli zwierzęta i rośliny zagrożone wyginięciem, a także wyroby z nich potrzebne są specjalne zezwolenia.
MaT / opr. WM
Fot. pixabay.com