Kilkanaście osób zmagających się z zaburzeniami psychicznymi odegrało Misterium Męki Pańskiej. W poszczególne role wcielili się podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy „Misericordia” w Lublinie. Przygotowania trwały 2 miesiące.
Chodzenie z gaikiem, z pasyjką, czy śmigus suchy – jest wiele zwyczajów wielkanocnych, które są już coraz mniej znane. Jak świętowano na wsiach sto lat temu?
CZYTAJ: Wielkanocny czas sprzed stu lat. Jak świętowano na lubelskich wsiach?
15 samotnych zamojskich seniorów otrzymało dziś (07.04) paczki żywnościowe i ciepłe posiłki. Paczki przygotowała grupa społeczników – Zamojskie Anioły. Zestaw 3 posiłków i ciasta świąteczne z tzw. „zawieszonych paragonów” to pomysł Spółdzielni Socjalnej „Sami Swoi”.
CZYTAJ: Bezcenna pomoc. Sami Swoi i Zamojskie Anioły z wielkanocnymi niespodziankami dla seniorów [ZDJĘCIA]
Wystawa zatytułowana „Najpopularniejsza książka” prezentowana jest w Bibliotece UMCS-u w Lublinie. Na ekspozycji można zobaczyć reprinty Biblii z różnych okresów historii, w tym Biblię Gutenberga.
CZYTAJ: „Miała wyprowadzić ludzi z ciemności”. Wystawa o „Najpopularniejszej książce” na UMCS
Świąteczny koszyk z ziemniakami, obdarowywanie się pisankami czy strzelanie z armat na znak Zmartwychwstania Pańskiego. To tradycje wielkanocne, które z biegiem czasu zniknęły z naszej kultury.
Tradycję wielkanocnego bębnienia kultywują mieszkańcy Janowca. Przez całą noc z Wielkiej Soboty na Wielką Niedzielę z dużym bębnem chodzą od domu do domu, ogłaszając zmartwychwstanie Chrystusa. Podobną tradycję podtrzymują mieszkańcy tylko kilku gmin w Polsce.
CZYTAJ: Kultywują tę tradycję od lat. Janowieckie bębny obwieszczą zmartwychwstanie Jezusa
Zespół Alpha Team z Młodzieżowego Domu Kultury we Włodawie zajął II miejsce w ogólnopolskim finale prestiżowego konkursu z robotyki First Lego League. Już wkrótce młodzi konstruktorzy powalczą w Stanach Zjednoczonych o podium na arenie międzynarodowej.
CZYTAJ: „To dziedzina przyszłości”. Młodzi robotycy z Włodawy na podium prestiżowego konkursu
Program prowadziła Agata Zalewska.
Fot. archiwum RL