Naukowcy z Polski, Japonii i Holandii rozmawiają w Lublinie o jednym z coraz częstszych problemów z zębami – obniżonej mineralizacji. W ramach konferencji organizowanej przez Uniwersytet Medyczny w Lublinie wymienią się informacjami na temat nowych metod leczenia i profilaktyki.
CZYTAJ: Szansa dla osób z nowotworem dróg żółciowych. Nowoczesne leczenie w szpitalu wojskowym
Obniżona mineralizacja to problem szczególnie istotny u dzieci, ponieważ dotyczy zębów, które pojawiają się we wczesnym etapie życia. Prowadzi do osłabienia szkliwa, a w efekcie do rozwoju próchnicy. Jak zaznaczają stomatolodzy, zęby mogą być podatne na uszkodzenia i ból, co może powodować niechęć dziecka do jedzenia i problemy w odżywianiu. Ponadto obniżona mineralizacja wywołuje przebarwienia zębów. – Nie znamy źródła tej choroby zębów, ale wiemy, że ma na nią wpływ dużo czynników – mówi w rozmowie z Radiem Lublin prezes sekcji dziecięcej Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, Maria Mielnik-Błaszczak. – Odżywanie, choroby dziecka i matki w ciąży. To wszystko ma wpływ. Staramy się w jakiś sposób zapobiegać tym konsekwencjom. Niestety zęby są o budowie upośledzonej. Są nietrwałe i bardzo kruche, wrażliwe na działanie środowiska jamy ustnej. W trakcie spożywania posiłków dziecko będzie odczuwało ból – dodaje.
XXII Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Szkoleniowa pod tytułem „Przyszłość badań nad MIH. Innowacje w leczeniu i profilaktyce” odbywa się w Lubelskim Centrum Konferencyjnym.
RyK / KosI / opr. PaW
Fot. www.pexels.com