Wystawa Niny Bułtowicz w Warsztatach Kultury
Fot. lublin.eu
W Warsztatach Kultury w Lublinie wystawa prac Niny Bułtowicz „Termin ważności niepełnosprawności minął”.
Opowiada ona o wywołującym wiele kontrowersji procesie orzekania o stopniu niepełnosprawności w przypadku osoby autystycznej.
Jak czytamy w zaproszeniu – Poruszany na ekspozycji temat często ma niewiele wspólnego z życiem codziennym, wydaje się też dziwny i omijający sedno sprawy. Dzieje się tak dlatego, że autyzm to spektrum, co oznacza, że objawy mogą różnić się znacznie u poszczególnych osób. Gdy jedni czują się w pełni samodzielni, inni potrzebują już intensywnego wsparcia. Ustalenie stopnia niepełnosprawności w takich przypadkach bywa bardzo trudne. Do tego dochodzi jeszcze niezrozumienie spektrum autyzmu, subiektywna ocena komisji czy brak jednoznacznych kryteriów. Na końcu może się więc okazać, że na podstawie kilkunastu pytań jedni lekarze przydzielają niepełnosprawność, ale za kilka lat inni mogą ją odebrać.
Jest to pierwsza wystawa realizowana w ramach cyklu „Spektrum Sztuki” jako część projektu „Sztuka Wrażliwości”.
Prace Niny Bułtowicz można oglądać do końca kwietnia – Światowego Miesiąca Wiedzy na Temat Autyzmu. Kuratorką wystawy jest Agata Sztorc-Gromaszek.
Koncert Matt Dusk’a w Lublinie
Fot.csklublin.pl
Zdobywca platynowych wyróżnień, kanadyjski wokalista i kompozytor, uwielbiany przez polską publiczność – Matt Dusk – wystąpi w Centrum Spotkania Kultur.
W koncertowym repertuarze wiosennej trasy – Back In Town – znajdują się największe przeboje Matta Duska, utwory uwielbiane przez jego fanów oraz standardy amerykańskiej muzyki w charakterystycznych dla artysty aranżacjach.
„Jestem niesamowicie podekscytowany powrotem do Polski z trasą Back In Town. Więź, jaką czuję z moimi polskimi fanami jest czymś naprawdę wyjątkowym.
Matt Dusk to kanadyjski wokalista, kompozytor i producent muzyczny, którego muzyka oscyluje wokół jazzu, popu i bluesa. Jego kariera rozpoczęła się w 2004 roku, kiedy wydał swoją debiutancką płytę?„Two Shots”, która zdobyła wiele nagród i nominacji. Artysta zyskał międzynarodową popularność dzięki swojemu wyjątkowemu głosowi i umiejętności łączenia tradycyjnego jazzu z nowoczesnymi brzmieniami.
Koncert rozpocznie się w środę (16.04) o godz. 20.00.
UNIVERSUM Wojciecha Siudmaka w CSK
Także w CSK oprowadzanie kuratorskie Doroty Pieńkos po wystawie Wojciech Siudmak. UNIVERSUM.
– To artysta, którego dzieła balansują na granicy rzeczywistości i snu, nauki i fantastyki, tworząc świat, który porusza wyobraźnię i inspiruje kolejne pokolenia…. – podkreśla kurator Dorota Pieńkos.
Wystawa w CSK, będzie prezentowana do 29 czerwca. Początek o godz. 17.00.
Spektakl FEBLIK w Zamojskim Domu Kultury
Fot. zdk.zamosc.pl
W Zamojskim Domu Kultury spektakl FEBLIK młodzieżowej Grupy Teatralnej „Drobiazg”
Jak czytamy w zaproszeniu – FEBLIK to historia o młodości. Trudach, zmianach, próbach odklejania się od utartych schematów, poszukiwania tego co nasze, ale też tego co tylko moje. To historia osadzona we wschodniej wsi i mogłoby się wydawać historia dla współczesnej młodzieży daleka, jednak proces szukania siebie, odnajdowania się w świecie jest niezmienny od wieków.
Przeniesiemy więc widzów do wsi jakich wiele, ale też do żadnej konkretnej. Z tradycyjną pieśnią, ale za to współczesną muzyką. Gdzie ważne jest co się robi, kiedy i czy na pewno robi się tak jak powinno. Gdzie młodzi przeżywają tak samo, i to samo, nieważne czy wczoraj, dzisiaj czy 30 lat temu, nieważne czy bezpośrednio, czy przez komunikatory.
Scenariusz: Małgorzata Maciejewska
Reżyseria: Diana Maciąg
Spektakl rozpocznie się w środę o godz. 18.00.
„Back to the Past”. 60-lecie Chatki Żaka
Fot. umcs.pl
Z kolei jubileusz 60-lecia „świętuje” lubelska Chatka Żaka. Z tej okazji powstała wystawa „Back to the Past”.
Ekspozycja to niezwykła podróż w czasie, która przenosi zwiedzających w minione dekady, prezentując nie tylko archiwalne fotografie, ale również przedmioty związane z historią Chatki Żaka gromadzone od 1965 roku – mówi dyr. Akademickiego Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka – Izabela Pastuszko.
Ekspozycja będzie prezentowana do końca czerwca.
Wystawa „Autoportret z fajką” w Lublinie
„Autoportret z fajką” jest to tytuł wystawy prezentowanej w Galerii Białej w Lublinie. Autorem prac jest pochodzący z Lublina – Ignacy Oboz. To artysta, historyk sztuki, edukator muzealny, nauczyciel akademicki. Pasjonat fajki tradycyjnej, która często pojawia się w jego obrazach.
Ekspozycje „Autoportret z fajką” Ignacego oboza można oglądać w Galerii Białej w Lublinie przy ul. Peowiaków 12 w Lublinie do 30 kwietnia.
SuPer / opr. AKos
Fot. Piotr Michalski