Nadanie nazwy wybudowanej niedawno przeprawie mostowej wraz z rondami w Białej Podlaskiej od początku wywoływało spore emocje. Przez wiele miesięcy trwała dyskusja, jakich patronów mają mieć nowe obiekty. Dziś (15.04) radni zdecydowali, ale jak na razie połowicznie.
Na razie tylko most
Nowy most wraz z ulicą będzie nosić nazwę alei Riada Haidara – zmarłego w 2023 roku posła i cenionego lekarza. Sprawa wywoływała sporo emocji, gdyż początkowo środowiska katolickie oczekiwały, aby most upamiętniał św. Jozafata Kuncewicza. Ostatecznie bialskie parafie zgodziły się jednak na nazwanie przeprawy imieniem związanego z miastem polityka i społecznika.
CZYTAJ: „Naprawdę robi się metropolia”. Nowy most otwarty
Z kolei projekty dotyczące nadania nazw rondom przy ulicy Warszawskiej i Koncertowej zostały odrzucone z porządku obrad rady miasta i zostaną poddane dyskusji.
Zaskoczyło to księdza Mariana Daniluka z parafii przy ul. Brzeskiej, który zbierał podpisy w sprawie upamiętnienia św. Jozafata Kuncewicza i liczył, że rondo przy ul. Warszawskiej będzie poświęcone pamięci tego świętego, którego ciało przez ponad 200 lat przechowywane było w Białej Podlaskiej: – „Solidarność” zaproponowała jako patrona ks. Jerzego Popiełuszkę. Bardzo go cenimy, sam byłem na jego pogrzebie, ale św. Jozafat był w tym mieście ponad 200 lat i ma „pierwszeństwo”.
„Chcemy uczcić wszystkich”
– Powinniśmy myśleć, że chcemy uczcić i św. Jozafata Kuncewicza, i bł. ks. Jerzego Popiełuszkę, i Radia Haidara. Wydaje mi się, że ten przekaz powinien być dla wszystkich najważniejszy – stwierdza Justyna Gorczyca, wiceprezydent Białej Podlaskiej. – Urząd miasta nie prowadzi negocjacji pomiędzy środowiskami kościelnymi. Szukamy takich kompromisów, które będą do zaakceptowania przez wszystkie strony. Stąd takie projekty uchwał. Jeżeli chodzi o rondo na ulicy Warszawskiej kierowaliśmy się licznymi głosami ze strony „Solidarności”. Mamy w tej sprawie dość szeroką korespondencję, między innymi od brata bł. ks. Jerzego Popiełuszki z prośbą, żeby uczcić jego pamięć nazywając imieniem błogosławionego to rondo.
CZYTAJ: Jeszcze nie powstał, a zanosi się na spór. Czyje imię będzie nosić most? [ZDJĘCIA]
Zgodnie z projektem uchwały rondo przy ul. Koncertowej miało natomiast nosić imię św. Jozafata Kuncewicza. Ale to – jak mówi radny Prawa i Sprawiedliwości Henryk Grodecki – wymaga konsultacji: – Doszliśmy do wniosku, że dobrze byłoby oddać głos mieszkańcom, żeby nie było później jakiś dyskusji. Bo w kościołach zbierano podpisy, ale pod nazwaniem mostu aleją św. Jozafata Kuncewicza. Nie chcemy się tutaj wykłócać. Tylko jak mamy być społeczeństwem obywatelskim, fajnie byłoby oddać ludziom głos, aby wyrazili swoją opinię.
Sprawa wielowątkowa
Sprawa nadania przeprawie mostowej imienia Riada Haidara jest wielowątkowa. Sprawa uczczenia posła i znanego lekarza pojawił się zaraz po jego śmierci i wyszedł od radnych Koalicji Obywatelskiej. Później bialskie parafie zbierały podpisy mieszkańców, aby most wraz z ulicą zostały poświęcone św. Jozafatowi Kuncewiczowi. Ostatecznie środowiska katolickie zgodziły się, aby most upamiętniał Riada Haidara, przy czym upamiętniony miał być też św. Jozafat poprzez nadanie jego imienia jednemu z nowych rond.
Pod koniec tamtego roku sporo kontrowersji wywarło jednak wystąpienie syna Riada Haidara, który powiedział, że św. Jozafat nie był związany z Biała Podlaską i był „mordercą prawosławnych”. Wówczas w obronie święto stanął ksiądz Marian Daniluk, twierdząc, że takie słowa mijają się z prawdą.
Lekarz i święty
Riad Haidar pochodził z Syrii. Do Polski przyjechał w 1972 roku. Ukończył studia lekarskie na Akademii Medycznej w Lublinie. Do 2020 roku kierował oddziałem neonatologicznym w szpitalu w Białej Podlaskiej. W 2019 roku dostał się do Sejmu jako poseł Koalicji Obywatelskiej, wcześniej w latach 2010-2019 był radnym Sejmiku Województwa Lubelskiego. Zmarł 25 maja 2023 roku w wieku 71 lat.
Święty Jozafat Kuncewicz był arcybiskupem unickim. W 1623 roku został zamordowany w Witebsku za dążenie do jedności Kościołów wschodnich z Kościołem katolickim. Jego ciało zostało wrzucone do rzeki. Po kilku dniach zostało wydobyte i było ukrywane przez wiele lat w Białej Podlaskiej. Obecnie szczątki świętego znajdują się w Bazylice św. Piotra w Rzymie.
Dodajmy, że nowy most na rzece Krznie połączył ulicę Koncertową z ulicą Warszawską. Jak mówią kierowcy, bardzo usprawnił ruch w mieście.
MaT / opr. ToMa
Na zdj. otwarcie nowego mostu w Białej Podlaskiej w grudniu 2024 roku / fot. Urząd Miasta Biała Podlaska / archiwum