Uroczystości pogrzebowe żołnierza Armii Krajowej i Zrzeszenia WiN sierżanta Jana Grudzińskiego zostaną odprawione w Międzyrzecu Podlaskim. Jego szczątki zostały odnalezione w listopadzie 2018 roku podczas prac poszukiwawczych prowadzonych przez IPN na cmentarzu przy ulicy Unickiej w Lublinie.
Fot. lublin.ipn.gov.pl
Jan Grudziński pseudonim „Płomień” urodził się 23 grudnia 1914 roku w Kąkolewnicy w powiecie radzyńskim. Służbę wojskową odbył w 6 batalionie saperów 9. Dywizji Piechoty w Brześciu. Wziął udział w wojnie obronnej, a po jej zakończeniu powrócił do domu. Po utworzeniu struktur AK mianowany został dowódcą plutonu w Rejonie Kąkolewnica w Obwodzie Radzyń. Jednocześnie objął funkcję Komendanta placówki AK w Kąkolewnicy. Zdradzony przez żołnierza własnego oddziału, został aresztowany 7 lipca 1947 roku w Wygnance. Trafił do więzienia na Zamku Lubelskim. Akt oskarżenia zawierał łącznie kilkanaście zarzutów. 30 marca 1948 r. podczas niejawnego posiedzenia Wojskowego Sądu Rejonowego w Lublinie, Jan Grudziński został skazany na trzykrotną karę śmierci. Nie uwzględniono skargi rewizyjnej, a Bolesław Bierut nie skorzystał z prawa łaski. Grudziński został zamordowany 7 czerwca 1948 roku na Zamku w Lublinie. Rodzinie odmówiono wydania zwłok, które pochowano w bezimiennej mogile.
Uroczystości rozpoczną się o godzinie 10.00 w kościele pod wezwaniem Chrystusa Króla w Międzyrzecu Podlaskim. Ciało sierżanta Grudzińskiego spocznie przy asyście wojskowej na cmentarzu parafialnym.
EwKa / opr. PaW