Diabetolodzy i pacjenci apelują do Ministerstwa Zdrowia o przedłużenie refundacji pomp insulinowych młodym dorosłym. Obecnie za darmo z takich urządzeń mogą korzystać dzieci i pacjenci z cukrzycą typu pierwszego do 26 roku życia. Po ukończeniu tego wieku muszą z własnej kieszeni finansować kosztowną terapię.
– Cukrzyca typu pierwszego jest chorobą na całe życie. Nie znika po ukończeniu 26 lat. A brak refundacji pomp insulinowych, z których młodzi dorośli mogli korzystać bezpłatnie, stawia ich w bardzo trudnej sytuacji – Informacyjnej Agencji Radiowej mówi Monika Kaczmarek, prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. – Niestety znam też osoby, które po 26 orku życia stoją przed dylematem: czy mieszkanie, kariera zawodowa, rodzina, czy zakup pompy insulinowej. Większość pacjentów niestety musi wziąć na to kredyt.
Możliwość korzystania z nowoczesnych metod kontrolowania glikemii i pomp insulinowych poprawia nie tylko jakość życia, ale także bezpieczeństwo chorych – podkreśla prof. Agnieszka Szadkowska, pediatra, diabetolog z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. – Złożyliśmy do ministerstwa kartę świadczenia zdrowotnego o przedłużenie refundacji dla osób powyżej 26 roku życia, bo uważamy, że byłby to grzech zabrać im takie możliwości terapii. Muszę powiedzieć, że moi młodzi pacjenci zaczynają odkładać pieniądze po to, żeby – jeśli zepsuje się im pompa – mogli ją kupić. Nie wyobrażają sobie życia bez pomp. Pacjent mówi do mnie: „Nie wyobrażam sobie, że będę musiał wstawać w nocy, robić sobie korektę, będę się musiał dosładzać, bo spadnie mi wartość glikemii. W tej chwili pompa to robi za mnie”.
CZYTAJ: 80-lecie lubelskiej kliniki. Jedna trzecia mieszkańców Lublina urodziła się na Staszica
Diabetolog dziecięcy prof. Małgorzata Myśliwiec z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego zwraca uwagę, że inwestycja w pompy insulinowe przynosi ogromne korzyści. I jest opłacalna również dla budżetu państwa. – Po 2-3 latach pacjent stosujący taką pompę zostawia finanse w budżecie państwa, ponieważ nie ma hospitalizacji, wizyty w poradni są rzadsze. A przede wszystkim zmniejsza się liczba zwolnień lekarskich.
Prof. Myśliwiec podkreśla, że w Polsce osoby z cukrzycą typu pierwszego są bardzo dobrze leczone: – Porównując wszystkie kraje, w których stosowane są nowoczesne pompy insulinowe, nasze polskie dzieci są najlepiej wyrównane, czyli osiągają poziomy glikemii niemal jak u osób zdrowych.
W sprawie refundacji pomp insulinowych osobom po 26 roku interweniował również Rzecznik Praw Obywatelskich. Koszt takiej pompy waha się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. A do tego trzeba jeszcze doliczyć kilkaset złotych miesięcznie na osprzęt urządzenia oraz zestawy infuzyjne.
W Polsce na cukrzycę typu pierwszego choruje ponad 25 tysięcy osób, a na cukrzycę typu drugiego leczy się ponad 3 miliony 250 tysięcy pacjentów.
Informacyjna Agencja Radiowa / RL / opr. ToMa
Fot. Iwona Burdzanowska / archiwum RL