Pomiary ciśnienia tętniczego i pulsu można było wykonać w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie. Akcja została zorganizowana z okazji Międzynarodowego Dnia Pulsu.
Tętno, czyli puls, jest jednym z podstawowych parametrów życiowych. Określa liczbę uderzeń serca na minutę. Pomiar dostarcza informacji m.in. o tym czy serce prawidłowo pracuje.
– To proste badanie pozwala wykryć zaburzenia rytmu serca, w tym migotania przedsionków – mówi dr hab. Andrzej Głowniak z Uniwersyteckiego Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii. – Częstość akcji serca może być prawidłowa w dość szerokich granicach, ale jeżeli puls w sposób stały utrzymuje się na wyższym poziomie, czyli 90,100 albo więcej, to może być to objaw niekoniecznie arytmii. Może niewydolności krążenia i spowodowanej innymi czynnikami, jak choroba wieńcowa. Ale też jest to sygnał alarmowy. Natomiast zdecydowanie sygnałem alarmowym jeżeli chodzi o arytmię, jest niemiarowość pulsu. Możemy wykryć to sami. Większość ciśnieniomierzy, którymi państwo posługują się na co dzień, ma moduł detekcji arytmii i je wyświetla. To urządzenie nie rozróżnia tych arytmii, to mogą być powszechnie występujące skurcze dodatkowe, a może być groźniejsza arytmia.
CZYTAJ: Specjalnie dla kobiet. NFZ organizuje Tydzień Zdrowia
Tętno w spoczynku powinno wynosić pomiędzy 50 a 80 uderzeń na minutę. Jeżeli urządzenie wykryje arytmię, to należy skontaktować się z lekarzem, który wykona badanie EKG.
Międzynarodowy Dzień Pulsu obchodzony jest 1 marca.
LilKa / opr. LisA
Fot. Iwona Burdzanowska