W kolejnym wydaniu audycji z cyklu „Radioteatr” – premiera słuchowiska na podstawie książki Haliny Nelken – „Pamiętnik z getta w Krakowie” (wyd. WAB, W-wa 2025 – edycja na podstawie pierwodruku – Polski Fundusz Wydawniczy w Kanadzie, 1987);
Halina Nelken w momencie utworzenia getta w Krakowie miała 17 lat, przerwaną naukę w gimnazjum musiała zastąpić pracą zarobkową, żeby pomóc rodzicom. Wieczorami pisała pamiętnik odnotowując monotonię i biedę codziennych dni, przejawy okrucieństwa Niemców, ale także przeżycia osobiste: tęsknotę za przyjaźnią, miłością…
Oprócz pisania Halina Nelken kochała muzykę – grała na fortepianie, pisała teksty piosenek. Po wysiedleniu mieszkańców krakowskiego getta do obozu w Płaszowie (a potem do Oświęcimia i Ravensbruck) jej pamiętnik przechowała polska koleżanka.
Po wojnie Halina Nelken skończyła historię sztuki na UJ, pracowała w Polsce, w Austrii, od 1960 roku w USA, gdzie zmarła w 2009 roku. „Pamiętnik z getta w Krakowie” ma nie tylko walor bezcennego dokumentu z życia społeczności żydowskiej w latach 1940 – 1942, ale jest też wielkiego talentu literackiego młodej autorki.
W audycji występują: jako Halina Nelken – Kinga Matusiak – Lasecka, jako inżynier Aleksander Weisberg – Marcin Sanakiewicz.
Adaptacja i reżyseria: Maria Brzezińska
Ilustracja muzyczna – współpraca – prof. Iwona Kalinowska (Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Karola Lipińskiego). Realizacja akustyczna: Jarosław Gołofit.
Fot. pexels.com