Plany połączenia miejscowości Grabanów Kolonia z Grabanowem ma gmina Biała Podlaska. Urzędnicy chcą, aby Grabanów Kolonia zmieniła nazwę na Grabanów. Ma to rozwiązać wiele problemów, miedzy innymi pozwoli na lepszą komunikację i uniknięcie pomyłek w odszukiwaniu adresów.
CZYTAJ: Dwie miejscowości, wspólny problem. Mieszkańcy chcą połączenia z sąsiadami
Polacy i Ukraińcy wspólnie zajmują się renowacją pomników we Lwowie. Działa tam warsztat, w którym konserwatorzy odnawiają m.in. nagrobki z cmentarza Łyczakowskiego czy rzeźby z lwowskiego Starego Miasta.
CZYTAJ: „Działamy na rzecz wspólnego dziedzictwa”. Polacy i Ukraińcy odnawiają pomniki we Lwowie
Dokładnie 100 lat temu komendant główny Policji Państwowej podpisał rozporządzenie zezwalające na przyjmowanie do pracy w Policji Państwowej kobiet. Po przeszkoleniu przyjęto pierwszych 30 policjantek i do 1930 roku ich liczba wzrosła do 50. Na czele brygady sanitarno-obyczajowej stanęła Stanisława Filipina Paleolog.
CZYTAJ: „Ta służba uczy dużo cierpliwości”. Od 100 lat kobiety służą w policji
Choć Polska jest w Unii już dwudziesty pierwszy rok, nadal pod względem zamożności nie dorównujemy „starym” krajom członkowskim. Dysproporcje ma zmniejszać polityka spójności, poprzez fundusze dla najuboższych regionów i miast. Korzysta z tego też Lubelskie.
Jesienią nowa Komisja Europejska wymyśliła, by te fundusze obciąć. Weto Komitetu Regionów reprezentujących w Brukseli unijne samorządy wymusiło wycofanie pomysłu. Ale samorządy stanęły przed innym problemem: rosnących dysproporcji w rozwoju w obrębie samych regionów. Ten temat wywołał w Brukseli „nasz człowiek” w Komitecie Regionów. Z Krzysztofem Iwaniukiem, wójtem gminy Terespol, rozmawia Jacek Bieniaszkiewicz.
CZYTAJ: Krzysztof Iwaniuk o nierównym dostępie do funduszu spójności
Fot. lubelska.policja.gov.pl