Pierwsze miejsce w kraju jeśli chodzi o wykrywalność przestępstw kryminalnych, spadek liczby ofiar wypadków śmiertelnych i wzrost wykrywalności przestępstw narkotykowych – lubelski garnizon policji podsumował miniony rok.
W ubiegłym roku policjanci z lubelskiego garnizonu wykryli sprawców 80 procent przestępstw kryminalnych. Rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie nadkomisarz Andrzej Fijołek mówi, że to najlepsza wykrywalność w kraju: – Wyniki pracy policjantów są naprawdę rewelacyjne. W pionie kryminalnym mamy 80-procentową wykrywalność ogółem przestępstw kryminalnych, co daje nam pierwsze miejsce w kraju. W takich kategoriach jak bójka i pobicie także wykrywalność ponad 95-procentowa. Jesteśmy tutaj najlepsi, pod kątem statystycznym oczywiście. Także jeśli chodzi o kradzież z włamaniem, a więc m.in. włamania do mieszkań – tu wykrywalność jest 75-procentowa, też najwyższa w kraju. Mamy 100 procent wykrywalności jeżeli chodzi o zabójstwa, 95 procent wykrywalność jeśli chodzi o rozboje. To są te naprawdę bardzo poważne przestępstwa, gdzie życie i zdrowie ludzi jest zagrożone.
CZYTAJ: „Oddał życie pięknej służbie”. Pożegnanie tragicznie zmarłego ratownika medycznego
Łącznie w województwie lubelskim odnotowano blisko 32 tysiące przestępstw, czyli o ponad 1800 mniej niż w 2023 roku. Liczba zabójstw rok do roku spadła z 32 do 27. Spadła również liczba śmiertelnych ofiar wypadków drogowych, choć liczba zdarzeń na drogach wzrosła – dodaje nadkomisarz Fijołek. – To kilkadziesiąt zdarzeń więcej jeżeli chodzi o województwo lubelskie, natomiast dobra informacja jest taka, że zginęło mniej ludzi na drogach, dokładnie 117 osób zginęło w ciągu 2024 roku na drogach Lubelszczyzny. To jest lepszy wynik względem ubiegłego i to cieszy.
Rok 2024 to również rekordowe inwestycje w lubelskiej policji. Na nowe budynki i radiowozy przeznaczono łącznie 80 milionów złotych. – Oddaliśmy m.in. do użytku posterunek policji w Niedrzwicy Dużej, budujemy komendę w Kraśniku – wymienia Andrzej Fijołek. – Trwa także budowa budynku dla kontrterrorystów, dla policjantów z oddziału prewencji w Lublinie. Zamiejscowe ośrodki oddziałów prewencji powstały w ubiegłym roku w Zamościu i Białej Podlaskiej po to, żeby wzmocnić tam tę liczbę funkcjonariuszy, ale także żeby byli oni bardziej skuteczni i mogli szybciej się przemieścić na przykład w rejon granicy. Jeśli chodzi o pojazdy, bardzo dużo samochodów zostało zakupionych, bo 281 radiowozów.
CZYTAJ: Śmierć 48-latka. Proces odwoławczy w głośnej sprawie
Zadowolenia z pracy lubelskiego garnizonu policji nie kryje wojewoda Krzysztof Komorski: – To nie tylko dobre statystyki, nie tylko pierwsze miejsce w kontekście wykrywalności przestępstw kryminalnych. To także uzupełnienia etatowe. W zeszłym roku przyjęliśmy dwukrotnie więcej policjantów niż jeszcze rok wcześniej. To także bardzo dobra współpraca z lokalnym samorządem, z administracją zespoloną, z Lubelskim Urzędem Wojewódzkim, to bardzo dobra współpraca w ramach akcji Granica, to wzorowa współpraca przy zabezpieczaniu protestów, bardzo dobra realizacja wszystkich projektów inwestycyjnych.
W 2024 roku w lubelskim garnizonie policji pracowało ponad 5200 policjantów, a także ponad 1200 pracowników cywilnych.
Policjanci z lubelskiego garnizonu zabezpieczyli również 817 kilogramów narkotyków – to o ponad 100 kg więcej niż w roku poprzednim. Zlikwidowali też 3 laboratoria narkotyków oraz ponad 50 plantacji konopi.
CZYTAJ: Więzienie dla właściciela agresywnych psów, które zagryzły mężczyznę
MaK/ opr. DySzcz