Dziś (29.12) biskupi odprawią msze święte inaugurujące obchody Roku Jubileuszowego 2025. – To czas nawrócenia, nawiązania bliższej relacji z Panem Bogiem, otwarcia się na drugiego człowieka i pogłębienia życia duchowego – powiedział Polskiej Agencji prasowej rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak.
CZYTAJ: Nie wyrzucaj, podziel się. Co zrobić z nadmiarem świątecznego jedzenia?
Rok Jubileuszowy 2025 rozpoczęło 24 grudnia otwarcie Drzwi Świętych w Bazylice Watykańskiej przez papieża Franciszka, który przeszedł przez nie jako pierwszy pielgrzym.
Rzecznik Episkopatu przekazał PAP, że Rok Jubileuszowy, zwany również Rokiem Świętym, jest to czas „obfitujący w łaski dla wiernych”. – Jest okazją do nawrócenia, nawiązania bliższej relacji z Panem Bogiem i otwarcia się na drugiego człowieka, poukładania relacji i pogłębienia życia duchowego – wyjaśnił.
Przypomniał, że idea Roku Jubileuszowego wywodzi się z Biblii, gdzie czytamy, że w roku 50. ma być obchodzony jubileusz. Dodał, że słowa o roku łaski odnajdujemy także w Ewangelii św. Łukasza, kiedy Pan Jezus odnosi do siebie słowa z Księgi Izajasza: „Duch Pański spoczywa na mnie; ponieważ mnie namaścił i posłał mnie, abym ubogim niósł dobrą nowinę, więźniom głosił wolność, a niewidomym przejrzenie; abym uciśnionych odsyłał wolnymi, abym obwoływał rok łaski od Pana”.
Ks. Gęsiak zaznaczył, że w Roku Jubileuszowym przewidzianych jest wiele możliwości uzyskania odpustu, co określiła dokładnie Stolica Apostolska. – Jak podaje dekret Penitencjarii Apostolskiej, odpust uzyskają wierni, którzy odbędą pielgrzymkę w kierunku dowolnego świętego miejsca jubileuszowego: w Rzymie do co najmniej jednej z czterech Papieskich Bazylik Większych: św. Piotra na Watykanie, Najświętszego Zbawiciela na Lateranie, Matki Bożej Większej, św. Pawła za Murami; w Ziemi Świętej do co najmniej jednej z trzech bazylik: Grobu Świętego w Jerozolimie, Narodzenia Pańskiego w Betlejem, Zwiastowania Pańskiego w Nazarecie – wyjaśnił.
Zaznaczył, że także w Polsce biskupi wyznaczyli w swoich diecezjach kościoły jubileuszowe, jako miejsca przeżywania Jubileuszu i uzyskania odpustów, oraz drogi jubileuszowe, które będą drogami pielgrzymek parafialnych oraz tych w ramach dekanatów.
Ks. Gęsiak dodał, że odpust będzie można uzyskać również pełniąc dzieła miłosierdzia i pokuty lub poprzez uczestniczenie w misjach ludowych, rekolekcjach lub spotkaniach formacyjnych poświęconych tekstom Soboru Watykańskiego II i Katechizmu Kościoła Katolickiego.
Rzecznik Episkopatu wyjaśnił, że w haśle Roku Jubileuszowego – „Pielgrzymi nadziei” – chodzi o to, aby „na nowo przyjąć i głosić z całą mocą przesłanie o chrześcijańskiej nadziei, która nigdy nie zawodzi, bo tą nadzieją jest Jezus Chrystus”. – Ten, który przyszedł na świat w ludzkim ciele, by przeżywać z nami trudy ludzkiego życia, który z miłości do nas umarł na Krzyżu i zmartwychwstał, abyśmy mogli z Nim żyć na wieki – to jest nadzieja chrześcijańska – zaznaczył.
Duchowny przypomniał, że w bulli ustanawiającej Rok Jubileuszowy „Spes non confundit” papież zwrócił się również do rządów, aby w tym czasie podjęły inicjatywy przywracające nadzieję: „formy amnestii lub umorzenia wyroków, które mają pomóc ludziom odzyskać wiarę w siebie i w społeczeństwo; procesy reintegracji osadzonych ze wspólnotą, którym odpowiadałyby konkretne zobowiązania więźniów do przestrzegania prawa”.
Poinformował, że z okazji Roku Jubileuszowego wszyscy wierni zostali zaproszeni do uczestnictwa w wydarzeniach jubileuszowych w Rzymie, takich jak przejście przez Drzwi Święte wszystkich czterech Bazylik papieskich oraz spotkanie z papieżem Franciszkiem na audiencji. Przypomniał, że inicjatywom o charakterze modlitewnym – takim jak msze św. i nabożeństwa pokutne – towarzyszyć będą wydarzenia kulturalne, koncerty i wystawy. – Rok Jubileuszowy jest to zatem czas zwrócenia się ku Bogu i refleksji, co ja mogę zrobić, by w takim świecie być jeszcze bardziej świadkiem nadziei dla moich bliskich, znajomych, sąsiadów, ludzi z otoczenia, w którym żyję i pracuję – powiedział ks. Gęsiak.
Jubileusz Zwyczajny zakończy się zamknięciem Drzwi Świętych Papieskiej Bazyliki Świętego Piotra w Watykanie, 6 stycznia 2026 roku, w uroczystość Objawienia Pańskiego.
Pierwszy Rok Jubileuszowy ogłosił w 1300 r. papież Bonifacy VII. Okres jego obchodzenia zmieniał się na przestrzeni lat. Na początku Rok Jubileuszowy miał być obchodzony co 100 lat. W 1343 r. papież Klemens VI skrócił go do 50 lat, a w 1470 r. papież Paweł II – do 25 lat.
Polska Agencja Prasowa / opr. PaW
Fot. pixabay.com