Odsłonięcie muralu poświęconego rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu było częścią obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Białej Podlaskiej. Wizerunek słynnego rotmistrza powstał na ścianie bloku przy ulicy Pileckiego.
CZYTAJ: “Niech żyje Polska!” Obchody Święta Niepodległości w Lublinie [ZDJĘCIA, FILM]
– Zdecydowaliśmy się na mural, bo to najbardziej popularna forma wyrazu artystycznego przemawiająca zwłaszcza do młodych ludzi – mówi inicjator upamiętnienia Wojciech Ostrowski, prezes Fundacji im. Michała Boyma. – Uznaliśmy, że Witold Pilecki jest osobą godną upamiętnienia. Jego życie było tragiczne. Dobrowolnie dostał się do obozu koncentracyjnego. Tam organizował ruch oporu. A paradoksalnie został zamordowany już po wojnie przez nowe władze komunistyczne.
Mural bardzo spodobał się mieszkańcom Białej Podlaskiej: – Podobizna jest taka, jak rotmistrz Pilecki rzeczywiście wyglądał na zdjęciach. To ulica Pileckiego, więc dobrze, że jest mural. Znam historię tego rotmistrza, który nie jest postacią kontrowersyjną.
Witold Pilecki urodził się w 1901 roku. W latach 1918-1921 służył w Wojsku Polskim. Walczył w bitwie warszawskiej i bitwie w Puszczy Rudnickiej. Podczas II wojny światowej w trakcie kampanii wrześniowej był dowódcą plutonu, potem przeszedł do konspiracji. Był jednym z twórców podziemnej Tajnej Armii Polskiej We wrześniu 1940 roku trafił do obozu w Auschwitz, gdzie był głównym organizatorem konspiracji. Witold Pilecki zginął 25 maja 1948 roku w komunistycznym więzieniu mokotowskim zabity strzałem w tył głowy.
Oficjalne obchody 106. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Białej Podlaskiej odbyły się w centrum miasta na placu Wolności. Pod tablicą upamiętniającą marszałka Józefa Piłsudskiego złożone zostały kwiaty i wieńce. Odczytany został apel pamięci, odbyła się także defilada wojskowa.
MaT / opr. ToMa
Fot. Małgorzata Tymicka