W Lublinie wręczono nagrody Angelus Lubelski. Nagroda przyznawana jest od 2005 r. osobom, które służą innym.
– Dotychczas nagrodą Angelus Lubelski uhonorowano ponad 130 osób – mówi ks. Rafał Jakub Pastwa, przewodniczący Kapituły Nagrody Angelus. – Nagroda Angelus zrodziła się w środowiskach twórczych Lublina, w środowisku artystów, twórców, ale tego Duszpasterstwa Środowisk Twórczych sprzed 19 lat. Dzisiaj mamy 19. edycję rozdania nagród Angelus.
Angelus Dobroczynności trafił do Grupy ARBOR, Angelusem Animacji Życia Kulturalnego nagrodzono Piotra Selima, muzyka, pianistę, wokalistę i kompozytora. Angelusa miłosierdzia przyznano Centrum BAOBAB.
– Tę nagrodę odbieram jako wyraz zaufania, sympatii i motywację do dalszego działania – mówi prof. dr hab. Iwona Hofman, dyrektorka Instytutu Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach UMCS, do której trafił Angelus Kultury medialnej. – Ta nagroda jest bardzo miłym i wzruszającym docenieniem moich wysiłków w budowanie dyscypliny nauki o komunikacji społecznej i mediach, a także docenienie moich wysiłków w budowanie lubelskiego ośrodka, który przez swoją energię, jakość badań i dydaktyki promieniuje na całą Polskę.
Angelus Artystyczny trafił do rąk Tomasza Rittera, wybitnego pianisty, Angelusa służby publicznej przyznano Andrzejowi Sokołowskiemu, który był internowanym więźniem politycznym. Natomiast Angelusa za całokształt życia otrzymał Włodzimierz Staniewski, reżyser, założyciel i dyrektor Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice”.
Laureaci otrzymali statuetkę przedstawiającą uskrzydloną postać, symbolizującą anielskiego posłańca.
BoS / opr. AKos
Fot. Piotr Michalski