1 600 mieszkańców gminy Tuczna i Kodeń w powiecie bialskim nie może korzystać z wody wodociągowej. W wodzie wykryto bakterie kałowe. Patogeny stwierdzono w ramach prowadzonego przez sanepid nadzoru nad jakością wody do spożycia.
CZYTAJ: Skażony wodociąg w gminie Wąwolnica. Blisko 2 tysiące mieszańców bez wody
– Wykrycie enterokoków kałowych świadczy o kontakcie wody pitnej z zanieczyszczeniami pochodzenia kałowego, np. odchodami zwierząt czy ściekami – mówi kierownik oddziału nadzoru sanitarnego w powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej w Białej Podlaskiej Jarosław Sawicki. – Enterokoki kałowe mogą wywoływać objawy chorobowe charakterystyczne dla zatruć pokarmowych, m.in. bóle brzucha, biegunki, wymioty, a u osób z obniżoną odpornością np. zapalenie dróg moczowych. Woda ta nie nadaje się do picia, mycia owoców, kąpieli, mycia rąk, mycia naczyń kuchennych. Nie nadaje się także do przygotowywania posiłków. Woda natomiast może być używana jedynie do celów sanitarno-higienicznych typu spłukiwanie toalet.
Gmina Tuczna już podjęła działania naprawcze, woda jest obecnie chlorowana, a sieć płukana. Gmina zaopatruje mieszkańców w wodę butelkowaną, w Tucznej uruchomiono też dwa punkty poboru wody.
Miejscowości, gdzie mieszkańcy nie mogą korzystać z wody wodociągowej to Wólka Zabłocka, Leniuszki, Ogrodniki, Matiaszówka, Międzyleś, Rozbitówka, Bokinka Pańska, Mazanówka, Żuki, Wiski, Kalichowszczyzna, Władysławów a w gminie Kodeń: Szostaki, Zabłocie i Zabłocie Kolonia.
MaK / opr. PrzeG
Fot. pixabay.com