Dokładnie 72 lata temu 20 września 1952 roku Polskie Radio Lublin rozpoczęło nadawanie. Program lokalny trwał wówczas 45 minut dziennie. Teraz gramy dla naszych słuchaczy 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu.
Przez te 72 lata sporo się zmieniło.
Radio Lublin to obecnie ponad 100 osób z pasją, w tym 60 dziennikarzy z Lublina i regionu, którzy codziennie przygotowują dla Słuchaczy programy i materiały.
CZYTAJ: Pierwszy sygnał nadaliśmy 72 lata temu. Radio Lublin obchodzi urodziny
A jak było kiedyś? – Wszystkie dźwięki, które wysyłaliśmy do Warszawy, były przesyłane po drucie, czyli po łączu telefonicznym – opowiada kierownik Działu Emisji Radiowej Wiesław Knieja. – W tym momencie przeszliśmy dużo wyżej – wszystkie informacje i dźwięki wysyłamy poprzez Internet z wykorzystaniem najnowszych technologii dostępnych na rynku. Jest prościej, szybciej i wszystko, co wysyłamy dzieje się w czasie rzeczywistym.
Dawniej montaż dźwięku nie był taki łatwy. – Odbywał się nie przy komputerze, a przy tzw montażówce – wspomina Artur Król, informatyk, a dawniej realizator. – Najstarsze montażówki były duże, wielkości biurka. Były bardzo ciężkie, a jednocześnie solidne, w środku były jeszcze lampy.
Teraz montaż odbywa się na komputerze. Ale w radiowym archiwum, czyli tzw. „taśmotece”, możemy znaleźć nagrania sprzed kilkudziesięciu lat. – W naszych zbiorach znajduje się ponad 41 tysięcy taśm, około 19 tys. płyt. Natomiast na wirtualnym dysku mamy około 25 tysięcy nagrań – mówi Dariusz Miącz. – Mamy na przykład nagranie z otwarcia gmachu naszej rozgłośni.
Mamy najlepszą muzykę i najświeższe informacje. Każdy dzień jest inny i niekiedy nie wiadomo, co przyniesie kolejna godzina. – Ważne jest przede wszystkim aktualizowanie informacji, które – tak jak teraz w trakcie powodzi – spływają na bieżąco, często bardzo się zmieniają. Dlatego przygotowanie serwisów odbywa się na ostatnią chwilę, bo czasami trzeba zmieniać informacje – opowiada Krzysztof Faron, przygotowujący serwisy informacyjne na naszej antenie.
Radio Lublin to również wielkie emocje sportowe. – Zaczynając relację nigdy nie możesz być pewien, jak ona się skończy. Dla nas, dziennikarzy sportowych, największą nagrodą w naszej pracy jest to, gdy możemy opowiadać o największych sukcesach sportowych, kiedy razem z kibicami przeżywamy historyczne chwile – stwierdza Józef Kufel, dziennikarz sportowy.
Czego z okazji 72-lecia Radia Lublin życzą nam nasi Słuchacze? – Żeby jak najdłużej się utrzymało i dalej nas cudownie informowało o tym, co się dzieje w regionie. Jak największej liczby słuchaczy. Żeby dalej działało na takim samym poziomie.
Warto też wspomnieć, że przez całą dobę Radio Lublin nadaje od stycznia 1994 roku.
MaTo / opr. ToMa
Fot. archiwum RL