W Lublinie w poniedziałek (23.09) i wtorek (24.09) odbędzie się LXXXI Zjazd Polskiego Towarzystwa Językoznawczego. Tematem przewodnim wydarzenia będą badania o profilu antropologicznym i kulturowym. To ważny obszar współczesnej lingwistyki, która za słowami dostrzega całe światy.
CZYTAJ: Motyki poszły w ruch. Tradycyjne wykopki w skansenie [ZDJĘCIA]
Podczas dwóch dni obrad zakres dyskusji będzie obejmował naukowy ogląd wpisanej w język ludzkiej perspektywy: zarówno tej „podsuwanej użytkownikom”, będącej owocem tradycji, historii danej społeczności, jak i tej powstającej w wyniku współczesnych interpretacji świata, stanowiącej świadectwo dynamiki i otwartości języka.
W obszarze zainteresowań znajdą się również ujęcia polemiczne wobec optyki ściśle antropologicznej, inspirowane tradycyjnymi teoriami lingwistycznymi i powstające w duchu humanistyki ekologicznej, posthumanizmu, nurtów podważających antropocentryzm, postrzeganych przez część badaczy jako zrąb nowych, wyłaniających się podstaw badań naukowych.
Uroczyste otwarcie zjazdu w poniedziałek o godz. 9:00 w Małej Auli im. prof. dr. hab. Leona Kaczmarka na parterze Wydziału Filologicznego UMCS. Program wydarzenia w załączniku poniżej.
TSpi / opr. ToMa
Fot. pixabay.com / materiał organizatora
Pliki:
program-zjazdu-ptj