Filmowa akademia w Zwierzyńcu
W Zwierzyńcu do czwartku (15.08) trwa Letnia Akademia Filmowa. Widzowie 25. edycji wydarzenia mogą oglądać filmy w ramach czternastu sekcji. Wśród festiwalowych cykli są: kino gatunkowe, retrospektywy Zanussiego, archeologia kina czy Król LAF.
Jedną z zaplanowanych na poniedziałek (12.08) projekcji jest film “Drzewa milczą”. To dokument Agnieszki Zwiefki opowiadający o szesnastoletniej Kurdyjce Runie, która po ucieczce wraz z rodziną z Iraku, trafiła na polsko-białoruską granicę. Kiedy w końcu udaje jej się dotrzeć do Polski, ponosi ogromną cenę za bezpieczeństwo. Po projekcji filmu, którą zaplanowano na 13.30, reżyserka Agnieszka Zwiefka spotka się z festiwalową publicznością. Spotkanie odbędzie się w kinie Skarb.
Kolejny obraz, który zobaczymy w poniedziałek na LAF-ie to postpunkowy dramat psychologiczny Olgi Chajdas “Imago”. Film opowiada o młodej kobiecie łaknącej życia pośród szarości PRL. Publiczność zobaczy “Imago” o 19.30 także w kinie “Skarb”.
Z kolei w kinie letnim na dziedzińcu browaru w Zwierzyńcu odbędzie się projekcja filmu “Smak wolności”. Obraz, który wyreżyserował Oleksandr Berezan opowiada o kucharce, która traci pracę, bo jej wykwintna kuchnia nie pasuje do przydrożnej kawiarni. Odkrycie książki legendarnej Olgi Franko zmienia życie bohaterki. Projekcje w kinie letnim rozpoczynają się o godzinie 21.00.
Jeszcze jednym wydarzeniem, które zaplanowano na poniedziałkowym LAF-ie, jest koncert zespołu Tasuta N-Imal z Maroka. Grupa w swojej muzyce zaszczepia wartości solidarności i pokoju. Teksty piosenek dotyczą historii nomadów, ludzi gór i osiadłych grup regionu, z których pochodzą artyści. Początek koncertu o 23.00.
A Gabriela Muskała, Krzysztof Zanussi, Edyta Jungowska i Aleksandra Popławska to gwiazdy, które spotkamy we wtorek (12.08) w Zwierzyńcu, zaś “Przekleństwa niewinności” oraz “Gangsterzy i filantropi” to tylko niektóre z zaplanowanych tego dnia projekcji filmowych.
Jeśli chodzi o wydarzenia towarzyszące Letniej Akademii Filmowej, widzowie zobaczą we wtorek monodram “Voyage, voyage. Cytrynowa podróż”. To opowieść aktorki, która zabiera nas w podróż po aktorskim świecie doświadczeń. W monodramie występuje Bogusława Schubert. Przedstawienie plenerowe zostanie pokazane w Siedzibie Dyrekcji RPN – Pałacu Plenipotenta. Początek o 17.00.
Z kolei o 18.00 w kinie Skarb odbędzie się “Spotkanie na 25. lecie LAF”. Jak wyglądała pierwsza Akademia i czym dla jego organizatorów jest festiwal dziś – odpowiedzi na te pytania udzielą goście, wśród których będą: Piotr Kotowski – założyciel i Rektor LAF, Jan Skiba – współzałożyciel LAF, ówczesny burmistrz Zwierzyńca i Joanna Trębowicz – jedna z dyrektorek Festiwalu. Początek spotkania we wtorek (12.08) o 18.00 w kinie Skarb w Zwierzyńcu.
Czwartek to ostatni dzień Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu. “Crossing i “Kolonia nr 5” to filmy, które publiczność LAF-u zobaczy w kinie Salto w szkole przy ulicy Partyzantów 3 w Zwierzyńcu. Obraz “Crossing” opowiada o emerytowanej nauczycielce Lii, która próbuje odnaleźć swoją dawno zaginioną siostrzenicę Teklę. Z kolei “Kolonia nr 5” to historia Habi, która pomaga mieszkańcom jednej z paryskich dzielnic.
Ostatnie filmy, które zobaczymy na LAF w kinie Skarb, to “Anselm” i “Pamięć”. Niemiecko-francusko-włoski dokument “Anselm” to eksploracja twórczości artysty Anselma Kiefera, który poprzez swoją sztukę konfrontował niemieckie społeczeństwo z dziedzictwem III Rzeszy. “Pamięć” to amerykańsko-meksykańsko-chilijski dramat o pracowniczce socjalnej, na której uporządkowane życie wielki wpływ będzie miało spotkanie z dawnym kolegą.
“Mój brat Robot” oraz “Wszechświat Oliviera” to z kolei ostatnie filmy dla dzieci na zwierzynieckiej Letniej Akademii Filmowej.
Pełny program festiwalu na laffest.pl.
Berberys na Starym Mieście
“Klezmerzy na ulicach Lublina” to środowy (14.08) przedsmak Festiwalu Kultury Żydowskiej, który w piątek rozpocznie się w Lublinie. Zespół Berberys wystąpi na Starym Mieście w Lublinie.
Grupa specjalizuje się w tradycyjnej muzyce klezmerskiej i bałkańskiej. Na ulicznym koncercie zabrzmią tradycyjne pieśni żydowskie, polskie i hebrajskie piosenki a także melodie bałkańskie i utwory klasyczne.
Wystąpią Zbigniew Smagowski – akordeon, Krzysztof Pachla – klarnet, Marian Pędzisz – skrzypce, altówka, piano i Stanisław Błach – kontrabas. Początek o godzinie 19.30.
Tradycyjny odpust w skansenie
W czwartek (15.08) w lubelskim skansenie odbędzie się odpust Matki Boskiej Zielnej. Wydarzeniu towarzyszyć będzie jarmark ziołowo-miodowy.
W kościele z Matczyna odbędzie się uroczyste nabożeństwo z okazji święta Matki Boskiej Zielnej, podczas którego poświęcone zostaną tradycyjne bukiety zrobione z kłosów zbóż, owoców i ziół.
Na rynku muzealnego miasteczka odbędzie się prezentacja tradycji dawnych wiejskich odpustów. Wśród kramów, które pojawią się na rynku muzealnego miasteczka, znajdzie się stragan z zabytkowym towarem odpustowym ze zbiorów muzeum. Muzealnicy zaprezentują dawne dewocjonalia oraz odpustowe zabawki.
Wydarzeniu towarzyszyć będzie jarmark ziołowo-miodowy podczas którego będzie można zapoznać się z ziołami stosowanymi w kosmetyce, potrawach i medycynie oraz z pszczelarskimi tradycjami regionu.
Rusza Lubliner Festival
Lubliner Festival – Festiwal Kultury Żydowskiej rozpoczyna się w piątek (16.08) w Lublinie. To piąta edycja wydarzenia, które kultywuje i upowszechnia szeroko pojętą kulturę żydowską. Na festiwalu zetkniemy się z pieśniami chasydzkimi i muzyką klezmerską.
W tym roku na wydarzeniu zagości m.in. Light in Babylon – międzynarodowa grupa z Iranu, Turcji i Francji, której muzycy łączą orientalne brzmienie sefardyjskie z muzyczną tradycją.
Podczas kolejnego koncertu jazzman Kuba Stankiewicz wraz ze swoim Trio oraz wokalistką Daphne Levy przypomni przedwojenne melodie Henryka Warsa, a także filmowe przeboje Victora Younga, Żyda z Mławy, który zrobił karierę w Hollywood.
W piątek (16.08) w ramach Lubliner Festiwal zaplanowano między innymi: spacer i zwiedzanie starego cmentarza żydowskiego, koncert pamięci Michała Hochmana oraz spotkanie wokół książki „Świętujmy! Przewodnik dla rodziców, dzieci i ich przyjaciół”. Na Starym Mieście w Lublinie zagra zespół Berberys.
Podczas festiwalu, który potrwa do czwartku 22 sierpnia, będzie też można zapoznać się z izraelską kuchnią.
Szczegółowy program wydarzenia na stronie lublinerfestival.pl.
Board Mania w CSK
W sobotę (17.08) w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie startuje 14. edycja festiwalu Board Mania. To największy w Lubelskiem konwent poświęcony grom planszowym, bitewnym, karcianym i kościanym. Na wydarzenie zaprasza Centrum Spotkania Kultur oraz lubelska Fundacja Rozwoju Umysłu.
Już w sobotę zaplanowano Analogowe „Nocne” Granie” w foyer Sali Operowej CSK. W niedzielę odbędą się warsztaty malowania figurek. W weekend zaplanowano też sesje RPG, turnieje oraz pokazy gier i prototypów. Będzie też Strefa Gamingu, która obejmuje 10 stanowisk, m.in. Xbox, Nintendo oraz Retro.
W foyer Sali Operowej przez cały czas trwania Board Manii będzie można korzystać z wypożyczalni gier. Wszystkie wydarzenia w ramach festiwalu odbywają się bezpłatnie. Festiwal potrwa do 29 sierpnia.
SzyK / opr. ToMa
Fot. archiwum / nadesłane