Kaplica Trójcy Świętej w Lublinie to jeden z najcenniejszych zabytków sztuki średniowiecznej w Polsce. Łączy w sobie gotycką architekturę z bizantyjsko-ruską polichromią – wielobarwnym malarstwem ściennym, co sprawia, że jest naprawdę unikatowym zabytkiem w skali międzynarodowej.
CZYTAJ: Czołowy zabytek renesansu lubelskiego przejdzie renowację [ZDJĘCIA]
Malowidła w kaplicy zostały odkryte w 1899 roku, gdy lubelski malarz Józef Smoliński zwrócił uwagę na malowidła widoczne przez odpryskujący od ścian pobiał wapienny. Rozpoczęto wieloletnie prace konserwatorskie, zakończone w 1997 roku. Wówczas kaplica w pełnej krasie stała się dostępna dla zwiedzających.
– Kaplica jest miejscem niezwykłym, miejscem spotkania łacińskiego Zachodu z bizantyjskim Wschodem. Z jednej strony mamy rzymskokatolicką kaplicę królewską w gotyckiej architekturze. A Wschód to zaproszeni przez Władysława Jagiełłę artyści malarze, prawosławni, być może ruscy, ale mamy tu także wpływy bałkańskie – mówi Anna Czajczyk, adiunkt w Dziale Edukacji Muzeum Narodowego w Lublinie.
Kaplica znajduje się na Zamku Lubelskim. Informacje dotyczące zwiedzania można znaleźć na stronie internetowej zamek-lublin.pl.
ZuS / opr. ToMa
Fot. archiwum