Nowoczesny tomograf komputerowy wyposażony w sztuczną inteligencję trafił do bialskiego szpitala. Urządzenie służy do badań całego ciała. Dla pacjentów oznacza to same korzyści. Badania będą wykonywane bardziej precyzyjnie, bezpieczniej i szybciej.
Szpital w Białej Podlaskiej ma już cztery tomografy komputerowe, ale tylko nowo zakupiony działa w oparciu o sztuczną inteligencję.
– Teraz badania będą wykonywane szybciej i zwiększy się dostępność do nich – mówi lekarz radiologii, zastępca kierownika ds. diagnostyki onkologicznej bialskiego szpitala Agnieszka Kozioł. – Dział diagnostyki obrazowej został doposażony w bardzo nowoczesny tomograf komputerowy, 64-rzędowy, który dzięki zaawansowanym technologiom i sztucznej inteligencji, w którą też ten aparat jest wyposażony, będzie nam pozwalał na wykonywanie badań o bardzo wysokiej rozdzielczości, co pozwoli na obrazowanie struktur bardzo małych. To bardzo ważne w onkologii, ale też w diagnostyce kardiologicznej, zarówno nieinwazyjnej koronarografii jak i w diagnostyce wad serca i innych chorób mięśnia sercowego.
Sztuczna inteligencja, w którą wyposażony jest aparat, pomaga w doborze parametrów, np. dawki promieniowania i automaty nie układa pacjenta do badania. Precyzyjnie wyznacza też obszar do badania.
– W stosunku do poprzednich aparatów, które posiadamy, ogranicza dawkę promieniowania dla pacjenta o 82 procent – dodaje Agnieszka Kozioł. – Także skrócony jest czas badania. Poprawia się jakość i komfort badania, ale też bezpieczeństwo tego badania dla pacjenta.
– Dzięki nowoczesnemu tomografowi będzie też możliwe wykonywanie przez lekarzy biopsji i ablacji guzów, czyli ich usuwanie – mówi dr Maciej Radwański z działu diagnostyki obrazowej bialskiego szpitala. – Dzięki nowemu tomografowi, wyposażonemu w osprzęt do procedur interwencyjnych i z cyfrowym śledzeniem toru igły, będziemy mogli znacznie skrócić samą procedurę. To przełoży się na komfort pacjenta, precyzję wykonywanych zabiegów, bezpieczeństwo i finalnie też dostępność. Większą liczbę badań będziemy mogli wykonać w tym samym czasie. Mamy takie plany, żeby rozszerzyć wachlarz oferowanych przez nas działań o działania terapeutyczne. Chodzi o ablację guzów.
CZYTAJ: „Chcemy być ośrodkiem wyróżniającym się”. Nowoczesny sprzęt w lubelskim szpitalu [ZDJĘCIA]
– Nasza wizja rozwoju szpitala nie kończy się tylko na zakupie nowoczesnego tomografu – deklaruje dyrektor bialskiego szpitala Artur Kozioł. – Mamy plany rozbudowy dalszej części onkologii o radioterapię. W tym celu przygotowaliśmy już niezbędną dokumentację. Będziemy ubiegać się o środki z Krajowego Planu Odbudowy. Ta cała inwestycja będzie zaplanowana na kwotę ponad 100 milionów złotych. Ona dotyczy inwestycji infrastrukturalnych jak również wyposażenia. Koszty operacyjne rocznie będą wynosiły około 20 milionów złotych.
– Urząd marszałkowski sfinansuje też zakup robota Da Vinci, wykorzystywanego do skomplikowanych operacji chirurgicznych – mówi marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski. – Podjęliśmy już decyzję o dofinansowaniu robota Da Vinci, bo uważam, że w Białej Podlaskiej także powinien w tak dobrym szpitalu być ten aparat. W tej chwili na zabiegi aparatem Da Vinci ludzie jeżdżą do Siedlec. Po co mają jeździć do Siedlec, jak mogą tutaj mieć wykonywane te zabiegi i tu na miejscu leczyć się w sposób bardzo szybki, bez skomplikowania, na dobrym sprzęcie.
Bialski szpital ubiegły rok zakończył z zyskiem 5 mln zł.
Koszt nowoczesnego tomografu wyniósł ponad 3,5 mln złotych. Środki na jego zakup przekazał lubelski urząd marszałkowski, pod który podlega bialski szpital.
MaT / opr. PrzeG
Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego FB