Od piątku (26.07) obowiązuje wykaz placówek, które zakwalifikowały się do Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO) w latach 2024-2026. Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował listę szpitali i ośrodków w podziale na województwa.
Placówki zakwalifikowane do Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO) mają zapewniać kompleksową opiekę onkologiczną: diagnostykę, leczenie i monitorowanie.
CZYTAJ: Już drugie ognisko choroby. Wścieklizna w kolejnej miejscowości
Podmioty w KSO na odpowiednim poziomie będą mogły wziąć udział w konkursie Ministerstwa Zdrowia na finansowanie inwestycji z Krajowego Planu Odbudowy (KPO).
Pierwszy z konkursów ma dotyczyć onkologii. Wiceminister zdrowia Katarzyna Kacperczyk powiedziała PAP, że będzie to konkurs dla wysokospecjalistycznych szpitali onkologicznych, a także dla szpitali powiatowych. Podkreśliła, że w wszystkich konkursach możliwe będzie finansowanie przebudowy, budowy, rozbudowy podmiotów leczniczych, doposażenie, zakup sprzętu medycznego. “Katalog jest bardzo szeroki” – zaznaczyła.
Krajowa Sieć Onkologiczna (KSO) ma zapewnić całościową opiekę onkologiczną. Poszczególne etapy leczenia mają przebiegać według ściśle określonych standardów. Założenie jest takie, że pacjent niezależnie od miejsca zamieszkania będzie mógł liczyć na opiekę na takim samym poziomie.
Najbardziej skomplikowane świadczenia medyczne będą udzielane na poziomie wysokospecjalistycznym, złożone świadczenia medyczne na poziomie specjalistycznym, a najprostsze – na poziomie podstawowym.
KSO to specjalistyczne ośrodki leczenia onkologicznego (SOLO): I poziomu, II poziomu, III poziomu i ośrodki kooperacyjne. SOLO jest szpitalem, w którym dostępne jest m.in. leczenie zabiegowe chirurgiczne, radioterapia onkologiczna, chemioterapia. Natomiast ośrodek kooperacyjny udziela świadczeń ambulatoryjnych (aos).
Wykaz placówek w KSO obowiązuje od 26 lipca 2024 r. do 26 lipca 2026 r.
RL / PAP / opr. ToMa
Wykaz szpitali w województwie lubelskim zaliczonych do Krajowej Sieci Onkologicznej:
Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli w Lublinie
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie
Szpital Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji przy ul. Grenadierów w Lublinie
Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Kraśniku
Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 1 w lublinie
Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie
1 Wojskowy Szpital Kliniczny w Lublinie
Szpital Wojewódzki im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu
Nu-Med Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej w Zamościu
Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Puławach
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej