W wyborach do Parlamentu Europejskiego Koalicja Obywatelska zwyciężyła w 8 okręgach, a PiS wygrało w 5. Tak wynika z danych Państwowej Komisji Wyborczej.
Koalicję Obywatelską poparło 37,06% wyborców, PiS niewiele ponad 36,16%, Konfederację 12,08%. Następne były Trzecia Droga i Lewica – poparte przez kolejno 6,91% i 6,3% głosujących.
Infografika PAP: Maciej Zieliński
Koalicja Obywatelska ma mieć 21 europosłów, PiS 20, Konfederacja 6, a Trzecia Droga i Lewica po 3.
CZYTAJ: Lubelskie: znamy wyniki wyborów do Europarlamentu
Infografika PAP: Maciej Zieliński
Koalicja Obywatelska wygrała w okręgach pierwszym, drugim, trzecim oraz czwartym, które obejmują województwa pomorskie, kujawsko-pomorskie, podlaskie z warmińsko-mazurskim oraz Warszawę i powiaty podwarszawskie, zagranicę oraz statki. W piątym, szóstym, czyli na Mazowszu i w województwie łódzkim, triumfowało PiS.
CZYTAJ: Eurowybory: ci kandydaci zdobyli najwięcej głosów w Lubelskiem
W okręgu siódmym obejmującym Wielkopolskę wygrała KO. Z kolej w okręgach ósmym, dziewiątym i dziesiątym triumfowało PiS. To województwa lubelskie, podkarpackie oraz małopolskie ze świętokrzyskim. Okręgi 11, 12 i 13, czyli województwa śląskie, dolnośląskie z opolskim i lubuskie z zachodniopomorskim zostały zdobyte przez KO.
CZYTAJ: Ile wyniosła frekwencja w wyborach do Parlamentu Europejskiego? [ZDJĘCIA]
W dwunastu okręgach na trzynaście trzecie miejsce zajmowała Konfederacja. W trzynastym, obejmującym województwa lubuskie i zachodniopomorskie, wyprzedziła ją Lewica.
Za granicą wygrała Koalicja Obywatelska, a na statkach Konfederacja. W tych przypadkach wyborcy oddawali głosy na kandydatów okręgu czwartego, który obejmował Warszawę i powiaty podwarszawskie.
IAR / RL / opr. WM
Fot. PAP/Andrzej Jackowski