Jedyna w Białej Podlaskiej poradnia zdrowia psychicznego, finansowana przez NFZ, od października może zawiesić swoją działalność. Takie obawy ma personel prowadzący placówkę.
Jak zapewnia Narodowy Fundusz Zdrowia, pacjenci nie pozostaną bez opieki. Będzie ją zapewniać Centrum Zdrowia Psychicznego, które rozszerzy swoją działalność o powiat bialski i Białą Podlaską.
CZYTAJ: Burza zalała część szpitala. Trwa sprawdzanie instalacji
Poradnia Zdrowia Psychicznego w Białej Podlaskiej, której świadczenia są finansowane przez NFZ, działa od 2001 roku.
– Miesięcznie udzielanych jest tutaj ponad 1500 porad – mówi kierownik poradni psychiatra Elżbieta Piaseczyńska. – Obecnie prowadzimy oddział dzienny, do którego mogą zgłaszać się pacjenci po leczeniu szpitalnym. Jest również opieka środowiskowa domowa, a w poradni mamy duży zespół psychoterapeutów, który udziela porad psychologicznych, psychoterapii i trzech lekarzy psychiatrów.
Do poradni zapisanych jest około 17 tysięcy pacjentów.
– Dominują pacjenci z zaburzeniami depresyjnymi, depresyjno-lękowymi, sytuacyjnymi – tłumaczy Elżbieta Piaseczyńska. – Część to są pacjenci objęci wieloletnią opieką lekarską, czyli pacjenci chorzy z rozpoznaniami psychoz, w tym schizofrenii, choroby afektywnej dwubiegunowej. Jest to około 20 procent. Pacjenci z objawami depresyjnymi, z depresją to jest połowa pacjentów.
Jak twierdzi kierownik przychodni, nie ma pewności, czy poradnia będzie działać od października.
– Problem polega na tym, że otrzymaliśmy pismo z funduszu z informacją, że od 1 października planowane jest zaprzestanie świadczenia usług przez nas, czyli leczenia pacjentów na dotychczasowych zasadach – relacjonuje dr Piaseczyńska. – Obawiamy się, że na naszym terenie nie będzie zapewniona opieka pacjentów.
Rzecznik lubelskiego oddziału NFZ Małgorzata Bartoszek uspokaja – pacjenci z powiatu bialskiego i Białej Podlaskiej będą otrzymywać od października opiekę psychiatryczną w ramach Centrum Zdrowia Psychicznego.
– To miejsce, w którym można dostać natychmiast bezpłatne wsparcie przez całą dobę. Bez skierowania, bez zapisywania się na wizytę. Pomysł na centra oparty jest o ideę leczenia środowiskowego, pozwalającego objąć wsparciem zarówno pacjenta jak i jego bliskich. Chodzi też o to, by pomoc była udzielana blisko miejsca zamieszkania pacjenta – dodaje Małgorzata Bartoszek.
CZYTAJ: Lubelscy naukowcy: sposób odżywiania wpływa na nasz dobrostan psychiczny
Centrum Zdrowia Psychicznego, które swoim zasięgiem objęłoby m.in. Białą Podlaską i powiat bialski, prowadzone jest przez szpital w Radzyniu Podlaskim. Jak zapewnia dyrektor szpitala Robert Lis, placówka spełnia wymogi prowadzenia takiego centrum. Dysponuje też wymaganą kadrą. Dyrektor liczy, że poradnia zdrowia psychicznego w Białej Podlaskiej włączy się do współpracy ze szpitalem w realizację projektu.
– Na dzień dzisiejszy nie ma takich planów, że podmioty, które działają na terenie powiatu bialskiego, miałyby utracić czy zakończyć swoją działalność. Raczej chodzi o to, żeby te podmioty w kooperacji z nami jako „czapką koordynacyjną”, funkcjonowały dalej i opiekowały się swoimi pacjentami – uważa dyrektor Lis.
– Poradnia zdrowia psychicznego w Białej Podlaskiej od października bieżącego roku może dalej funkcjonować i przyjmować swoich pacjentów w ramach umowy podwykonawstwa z funkcjonującym Centrum Zdrowia Psychicznego, prowadzonym przez SP ZOZ w Radzyniu Podlaskim – mówi rzeczniczka NFZ. – Co ważne, warunki finansowania takiej umowy powinny być co najmniej takie same jak w przypadku umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Zdaniem Piotra Frańczuka, psychiatry z poradni w Białej Podlaskiej, może okazać się, że jest zbyt mało czasu, aby wdrożyć projekt i aby opieka psychiatryczna w Białej Podlaskiej nie została przerwana.
– Nas jako firmę obowiązują różne warunki zawierania umów o prace z naszym personelem. Różne umowy z dostawcami. Jeżeli np. odezwie się NFZ albo szpital radzyński, że chce z nami rozmawiać i nawet byśmy się dogadali co do warunków, bo jesteśmy nastawieni, że chcemy pacjentom pomagać, to może być za późno, żeby to od nowa odbudować – tłumaczy Piotr Frańczuk.
CZYTAJ: Młode sokoły podbijają wirtualny świat. Internauci śledzą każdy ich krok
Warunkiem funkcjonowania centrum jest utworzenie punktu, do którego w każdej chwili mogą zgłosić się pacjenci. A z tym może być problem.
– Docelowo myślę, że dla pacjentów jest to dobre rozwiązanie. Natomiast technicznie jest to trudne do zrealizowania w ramach naszej placówki – obawia się Elżbieta Piaseczyńska. – Czyli zapewnienia 24-godzinnej dostępności psychologa, psychoterapeuty, pielęgniarki psychiatrycznej.
Robert Lis zapewnił w rozmowie z Polskim Radiem Lublin, że kadra radzyńskiego szpitala w razie konieczności wesprze personel bialskiej poradni.
Rozmowy z personelem bialskiej przychodni dyrekcja szpitala w Radzyniu planuje w przyszłym tygodniu. Ostateczną decyzję, czy Centrum Zdrowia Psychicznego w Radzyniu Podlaskim zostanie rozszerzone o powiat bialski, podejmie NFZ po sprawdzeniu, czy placówka spełnia wymagane kryteria.
Centrum Zdrowia Psychicznego to projekt ministerialny. Pilotaże takich centrów funkcjonują już na Lubelszczyźnie w 7 lokalizacjach. Między innymi są prowadzone przez szpital w Krasnymstawie, Parczewie czy szpital psychiatryczny w Radecznicy.
MaT / opr. PrzeG
Fot. pixabay.com