„Jedynką” Lewicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego w województwie lubelskim będzie Agata Fisz, była wieloletnia prezydent Chełma. Walka o pieniądze dla samorządów, ekologia i zrównoważony rozwój kraju – to główne postulaty, o które będzie walczyć w Europarlamencie.
– Jestem przede wszystkim samorządowcem, dlatego na tym skupię swoje działania w Parlamencie Europejskim – mówi Fisz. – Program, z którym idzie Lewica, różni się od programów pozostałych partii. Przede wszystkim różni się od programu Prawa i Sprawiedliwości. Szczerze dziwię się, że do Parlamentu Europejskiego startują osoby, które są za wyjściem Polski z Unii Europejskiej. Silna reprezentacja Lewicy, uzyskanie mandatów przez Lewicę daje szansę na to, że takich osób w Parlamencie Europejskim będzie jak najmniej.
Agata Fisz jest absolwentką Politechniki Lubelskiej. Była zawodniczką ekstraklasy koszykówki kobiet. Pracowała w urzędzie miejskim w wydziale techniczno-inwestycyjnym oraz biurze inwestycji miejskich. W 2000 r. utworzyła chełmskie TBS i została jego prezeską. Była przewodniczącą komitetu wyborczego SLD-UP w Chełmie. W 2006 r. została wybrana na stanowisko prezydenta Chełma, piastowała ten urząd przez 3 kadencje. Obecnie jest pełnomocniczką zarządu ds. inwestycji i rozwoju w Miejskim Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej we Włodawie. W wyborach samorządowych starała się o mandat do Sejmiku Województwa Lubelskiego. Uzyskała 6626 głosów, ale mandatu radnej nie uzyskała.
„Jedynki” Lewicy we wszystkich regionach poznaliśmy dziś podczas konwencji inaugurującej kampanię wyborczą Lewicy do Parlamentu Europejskiego.
CZYTAJ: Wybory do PE coraz bliżej. Rośnie zainteresowanie głosowaniem
Obecny europoseł, były premier Marek Belka otworzy listę w województwie łódzkim. Aktywistka Bożena Przyłuska będzie liderką w województwie podlaskim i warmińsko-mazurskim. Wiceminister sprawiedliwości Krzysztof Śmiszek wystartuje w województwie dolnośląskim, a w mazowieckim – posłanka Anna Maria Żukowska. Inny były premier, obecny eurodeputowany Włodzimierz Cimoszewicz poprowadzi listę w Zachodniopomorskiem i Lubuskiem, a Maciej Konieczny znalazł się na czele listy w województwie śląskim.
W województwie świętokrzyskim i małopolskim listę otworzy wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna. Inni liderzy to Piotr Kowal – w województwie kujawsko-pomorskim, posłanka Katarzyna Ueberhan w Pomorskiem, a na Podkarpaciu liderką została obrończyni praw człowieka Wiktoria Barańska.
Konwencję prowadzili europoseł Robert Biedroń i wiceministra kultury Joanna Scheuring-Wielgus. Oboje będą na czele list – odpowiednio – w Warszawie i w województwie wielkopolskim.
Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w Polsce 9 czerwca.
RyK / IAR / opr. WM
Fot. PAP/Marcin Obara