Za znęcanie się nad zwierzętami ze szczególnym okrucieństwem odpowiedzą nastolatkowe z powiatu włodawskiego. Sprawcy w wieku od 14 do 16 lat złapali ptaka znajdującego się pod ochroną i ugotowali go żywcem.
„Sprawcy przejawiają wysoki stopień demoralizacji”
Nagrania z bulwersującego zdarzenia zostały zamieszczone w internecie. – Tam natrafili na nie włodawscy policjanci – mówi rzecznik komendanta wojewódzkiego Policji w Lublinie, nadkom. Andrzej Fijołek. – Wczoraj w internecie pojawiło się bulwersujące nagranie pokazujące nastolatków, którzy złapali ptaka w siatkę – najprawdopodobniej był to ptak pod ochroną – a następnie postanowili ugotować go żywcem. To wszystko uwiecznili telefonem komórkowym i takie nagranie pojawiło się wczoraj w sieci. Policjanci z Włodawy natychmiast podjęli czynności. Już ustalili, że w tym procederze brało udział 9 nastolatków z powiatu włodawskiego w wieku od 14 do 16 lat. Dzisiaj trwają czynności z tymi osobami. Zabezpieczyliśmy zarówno nagranie, jak i ten garnek oraz inne przedmioty.
CZYTAJ: Ugotowali żywcem chronionego ptaka. Nastolatkowie odpowiedzą za szczególne okrucieństwo [ZDJĘCIA]
– Sprawcy przejawiają wysoki stopień demoralizacji – dodaje policjant. – Samego nagrania nawet nie ma co komentować. To jest bardzo bulwersująca sprawa. Nigdy nie powinna się wydarzyć, zwłaszcza że na tym nagraniu ci młodzi uczestnicy mówią, że w przyszłości planują zabrać się za jakiegoś człowieka, być może bezdomnego i tez w podobny sposób zrobić mu krzywdę. Widzimy duży przejaw demoralizacji ze strony tej młodzieży. Dlatego podejmiemy wszystkie kroki prawne i skierujemy sprawę do sądu.
Co mogło wpłynąć na zachowanie nastolatków?
Zdaniem dr Marleny Stradomskiej, psycholog z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, na zachowanie sprawców wpływ mogło mieć wiele przyczyn. – To kwestia mocno skomplikowana, bo tutaj mamy przyczyny indywidualne, społeczne i kwestię dotyczącą tego, że jest to pewnego rodzaju wychowanie. Trudno mi powiedzieć bez znajomości sprawców, jak to wyglądało, czyli profil psychologiczny tutaj odpada. Ale może być to związane z tym, że oglądamy dużo różnych rzeczy w internecie, gramy w różnego rodzaju gry, często to strzelanki, często to takie bardzo poważne sprawy. Tutaj dochodzi do tego, że na mnie w pewnym momencie czyjeś cierpienie nie robi już wrażenia, tylko szukam tych swoich bodźców, żeby cokolwiek mnie pobudziło. Myślę, że to najbardziej przerażające, bo tutaj mamy do czynienia z żywą istotą.
– W tej sytuacji mogło też zabraknąć rozmów na temat empatii w domu rodzinnym – zauważa psycholog. – Jednocześnie zastanawiam się, gdzie są rozmowy na temat takich aspektów jak empatia, inteligencja emocjonalna. Zaczyna się to od rodziny. Jest to też dziecko, które chodzi do szkoły, bo jest obowiązek szkolny. Jeżeli widzimy, że nasze dziecko nie do końca zdaje sobie sprawę z cierpienia innych, to dobrze byłoby zaprosić takie dziecko czy nastolatka na zajęcia treningu umiejętności społecznych, żeby tam się tego uczyć. Tutaj mówimy przede wszystkim o psychoedukacji, o tym, żeby edukować na tematy psychologiczne, społeczne i żeby nie zostawiać tych dzieci samopas.
Nastolatkami zajmie się teraz Wydział Rodziny i Nieletnich Sądu Rejonowego we Włodawie.
Za znęcanie się nad zwierzęciem ze szczególnym okrucieństwem grozi do pięciu lat pozbawienia wolności. Taki sam wymiar kary grozi za zniszczenia w świecie zwierzęcym w znacznych rozmiarach.
MaK / opr. WM
Fot. KWP Lublin