Lekarze neurolodzy dziecięcy szkolą się w zakresie interdyscyplinarnej opieki nad dziećmi z rdzeniowym zanikiem mięśni. W spotkaniu organizowanym w Szpitalu Dziecięcym w Lublinie biorą udział specjaliści m.in. z Chorwacji, Słowacji, Rumunii, Bułgarii czy Kazachstanu oraz Polski.
– Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Lublinie jest liderem w Europie w liczbie podań w terapii genowej w rdzeniowym zaniku mięśni – mówi prof. Magdalena Chrościńska-Krawczyk, Kierownik Kliniki Neurologii Dziecięcej w Lublinie. – W tym momencie jesteśmy po 53 podaniach. Oprócz tego mamy oczywiście programy lekowe, leczenia innymi dostępnymi lekami pacjentów z rdzeniowym zanikiem mięśni. Terapia genowa przynosi bardzo dobre efekty, szczególnie jeżeli jest zastosowana u pacjentów skąpoobjawowych lub przedobjawowych. Wówczas te efekty są jeszcze lepsze, bardziej widoczne. Jeżeli zastosujemy terapię genową u pacjentów z przesiewu noworodkowego, wówczas możemy się spodziewać praktycznie normalnego funkcjonowania dziecka nieodbiegającego od funkcjonowania jego rówieśników.
CZYTAJ: Kompleksowe leczenie pacjenta. Lubelskie liderem w opiece koordynowanej
Terapię genową rozpoczęto w szpitalu w kwietniu 2022 roku, a pierwszy program lekowy z użyciem nusinersenu rozpoczął się w 2018 roku.
Szkolenie lekarzy potrwa do wtorku (08.04).
LilKa / opr. LisA
Fot. pixabay.com