Około 90 wątków obejmuje śledztwo w sprawie handlu tak zwanym zbożem technicznym sprowadzanym z Ukrainy w latach 2022-23. Postępowanie prowadzi Prokuratura Regionalna w Rzeszowie.
Do tej pory zarzuty popełnienia przestępstw karnych i karno-skarbowych usłyszało 13 osób. – Wobec podejrzanych stosowane są wolnościowe środki zapobiegawcze – dozory policji i poręczenia majątkowe – poinformowała rzeczniczka Prokuratury Dorota Sokołowska-Mach.
Śledztwo dotyczy doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem wielkiej wartości polskich producentów pasz i artykułów spożywczych poprzez wprowadzenie ich w błąd co do kraju pochodzenia zboża. Ponadto wyjaśniana jest kwestia wprowadzenia w błąd organów uprawnionych do kontroli celnej poprzez posłużenie się nierzetelną dokumentacją, w tym fakturami VAT co do rodzaju sprowadzonego towaru. Śledztwo ma charakter rozwojowy.
CZYTAJ: Rolnicze protesty w Hrebennem i Dorohusku
Do postępowania włączono kilkadziesiąt śledztw i dochodzeń wszczętych na terenie kraju przez organy Krajowej Administracji Skarbowej i jednostki prokuratury. Obejmuje też sprawy kierowane przez sanepid, inspekcję weterynaryjną i inne organy. Do prowadzenia śledztwa powołano w rzeszowskiej Prokuraturze Regionalnej specjalny zespół prokuratorów.
RL / IAR / opr. ToMa
Fot. archiwum