27 kwietnia obchodzona jest 10. rocznica kanonizacji Jana Pawła II. – Kościół promuje świętych jako wzorce osobowe i przykłady do naśladowania – mówi kapucyn prof. Andrzej Derdziuk, profesor teologii moralnej, kierownik Katedry Bioetyki Teologicznej KUL.
– Św. Jan Paweł II z jednej strony był zachowawczy i tradycyjny w pobożności ludowej, z drugiej otwarty na dialog ze światem. To on umiał nawiązać kontakt z politykami, dziennikarzami. Stał się nie tylko Bożym mężem, który się modlił, ale jednocześnie był wielkim nauczycielem, mistrzem dyplomacji. Wiele narodów tak naprawdę zawdzięczało mu wolność lub uchronienie od konfliktów zbrojnych – stwierdza prof. Andrzej Derdziuk.
CZYTAJ: Zbliża się 10. rocznica kanonizacji Jana Pawła II
– To niesamowite przeżycia i nieprzebrane tłumy ludzi, którzy uczestniczyli w Watykanie w tej uroczystości – mówi ksiądz Grzegorz Trąbka, proboszcz parafii pod wezwaniem św. Jana Pawła II. – Nie wiem, kiedy znów zdarzy się, że takie nieprzebrane tłumy przybędą do Watykanu. Pamiętam, jak całą noc staliśmy, oczekując na rozpoczęcie liturgii, która miała miejsce w godzinach porannych. Pamiętam, ile było ludzi, jaka atmosfera panowała w tym trudnym momencie. Wszyscy przez całą noc koczowali na ulicach, oczekując na rozpoczęcie tego wydarzenia. Pamiętam, ile radości było w nas, kiedy papież Franciszek ogłosił świętym Jana Pawła II. Pamiętam, z jaką atmosferą życzliwości i dobroci wracaliśmy z Rzymu do Polski.
Uznanie cudu za wstawiennictwem Jana Pawła II otworzyło drogę do jego kanonizacji. W przypadku Jana Pawła II tym cudem było uzdrowienie z tętniaka mózgu pochodzącej z Kostaryki Floribeth Mory Diaz.
POSŁUCHAJ: 25.04.2024 Katarzyna Michalak „Opowieści na dzień 27 kwietnia”
TSpi / LilKa / opr. ToMa
Fot. Bundesarchiv, B 145 Bild-F059404-0019 / Schaack, Lothar / CC-BY-SA, CC BY-SA 3.0 DE, via Wikimedia Commons