Nowy blok z 24 mieszkaniami komunalnymi powstanie w Białej Podlaskiej. Na ten cel miejska spółka Zakład Gospodarki Lokalowej otrzyma dofinansowanie ok. 9 mln zł z Banku Gospodarstwa Krajowego. To długo wyczekiwana inwestycja. Na przydział mieszkań komunalnych w mieście oczekuje ok. stu rodzin. A stan obecnych niektórych lokali budzi wiele zastrzeżeń.
Pochodząca z Czeczenii Petimat Sulejmanowa od kilkunastu lat przebywa w Polsce. W Białej Podlaskiej mieszka w mieszkaniu komunalnym przy ul. Prostej.
– Najgorsza jest wilgoć, wszędzie wychodzi. Na ścianach, na podłodze. Dwa dywany wyrzucone dlatego, że podłoga jest cała mokra. Na ścianie grzyb, na oknach grzyb od podłogi do sufitu. W mieszkaniu jest bardzo dużo ślimaków. One wychodzą z piwnicy. To jest okropne, bo muszę cały czas dezynfekować. Mam sześcioro dzieci.
CZYTAJ: Właściciele psów i kotów zrobią to za darmo
Warunki lokalowe w mieszkaniu Petimat Sulejmanowej zaskoczyły prezesa ZGL, pod który podlega budownictwo komunalne w Białej Podlaskiej, Wojciecha Chilewicza.
– Zgodnie z protokołami zdawczo-odbiorczymi mieszkanie dla tej konkretnej mieszkanki zostało przekazane w kwietniu 2022 roku. Odmalowane, w stanie dobrym. Z panelami, terakotą, glazurą, z wydzielonymi wszystkimi pomieszczeniami. Mieszkanie dość spore, 46 metrów kwadratowych. Było w stanie dobrym. Co stało się po drodze w ciągu dwóch lat, że mieszkanie uległo degradacji, to musimy sprawdzić przez nasz zespół budowlańców.
Wanda Koziara przez wiele lat była lokatorką mieszkań komunalnych. Zrezygnowała jednak z najmu ze względu na warunki w nich panujące.
– Zagrzybienie to jeden z problemów – opowiada Wanda Koziara. – Wykonałam profesjonalną ekspertyzę laboratoryjną. W jednej próbce wykazała obecność trzech grzybów trujących. Zresztą borykałam się z problemami zdrowotnymi dzieci. Rozmawiałam z wieloma lokatorami i problem zagrzybienia wpływa bardzo negatywnie na zdrowie. Na pewno nie są to warunki na miarę XXI wieku. Są mieszkania, gdzie nie ma toalet i łazienek. Tynki odpadają ze względu na zagrzybienie.
CZYTAJ: „Problem dotyczy nie tylko młodych osób”. Licealistki badają uzależnienie od Internetu
– Wszystkie zgłoszenia, jakie trafiły do ZGL-u jeżeli chodzi o zagrzybienie mieszkań, zostały sprawdzone – podkreśla Chilewicz. – Było to około 70 zgłoszeń. Dwie trzecie z nich, stwierdziliśmy faktycznie, że są w różnych miejscach, czasami przy framugach okien, jakieś czarne plamki. Należy mieć na uwadze, że czasami zagrzybienie jest też skutkiem złego użytkowania mieszkania, niewietrzenia. W chwili obecnej już rozpoczęliśmy remont budynku przy ul. Cichej 10. W tej chwili została naprawiona klatka schodowa, będą wymienione źródła ciepła. Niedawno skończył się remont budynku przy ul. Moniuszki 39. Gmina sporządziła już dokumentację projektową na budynki przy ul. Moniuszki 6 i Prostej 27. Powoli to się wszystko rusza. Musimy mieć na uwadze, że środki, które mają być zaangażowane, są bardzo duże.
CZYTAJ: „Jest wspaniałą babcią”. Setne urodziny mieszkanki Lubelszczyzny [ZDJĘCIA]
24 nowe mieszkania komunalne, na które tak bardzo czekają mieszkańcy, zostaną wybudowane przy ul. Łomaskiej.
– Będą to mieszkania w bardzo dobrym standardzie. Ogrzewane już z wymiennikowni PEC-u. Od 32 do 70 metrów kwadratowych – zapowiada prezes Chilewicz. – Z parkingiem podziemnym, windą. Jest to pierwsza z inwestycji, jakie są planowane. Poza tym planujemy jeszcze inwestycje polegające na remoncie mieszkań. Należy rozumieć, że nie do końca mamy możliwości finansowe. Są inne jeszcze potrzeby, jeżeli chodzi o miasto Biała Podlaska, aby prowadzić inwestycje.
W Białej Podlaskiej jest około 700 mieszkań komunalnych.
Koszt budowy 24 mieszkań wyniesie ok. 11 mln złotych. Miasto, gdy tylko otrzyma dofinansowanie na tę inwestycję, ogłosi przetarg na budowę.
MaT / opr. PrzeG
Fot. MaT