Przez cały kwiecień w Lublinie będzie można skorzystać z bezpłatnych porad specjalistów, którzy na co dzień zajmują się wspieraniem osób z autyzmem oraz ich rodzin.
CZYTAJ: Elżbieta Krupa: Świadomość społeczna dotycząca autyzmu jest coraz lepsza
Zapewniono wsparcie psychologów w formie konsultacji stacjonarnych lub telefonicznych. Szczegółowa lista placówek wraz z numerami telefonów w załączniku poniżej.
Corocznie 2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. W obchody włącza się Lublin. Jego głównym przesłaniem jest podnoszenie świadomości społeczeństwa o problemach osób zmagających się z tym zaburzeniem rozwoju. Symbolem solidarności z „autystami” jest kolor niebieski. Święto zostało ustanowiony przez przedstawicieli Organizacji Narodów Zjednoczonych w 2008 roku.
Wieczorem topola – tzw. „Baobab”, donice kasztanowców oraz fontanny na placu Litewskim w Lublinie zostaną podświetlone na kolor niebieski. Podobnie stanie się ze stadionem Arena Lublin.
Ciche godziny w lubelskim MOSiR-ze
Od 2 kwietnia tego roku lubelski MOSiR wprowadza regularne ciche godziny w każdy wtorek. Na przykład na Aqua Lublin od godz. 17:00 do 20:00 wszystkie dźwięki zostaną maksymalnie wyciszone.
Tzw. „Ciche godziny” to inicjatywa skierowana do osób wrażliwych na dźwięki, mających problemy z narządami słuchu oraz będącymi w spektrum autyzmu. Stają się coraz powszechniejsze, nawet w marketach – bowiem kolejki i hałas są uciążliwymi elementami zakupów dla osób w spektrum autyzmu.
RyK / PaSe / opr. AKos
Fot. archiwum RL
Pliki:Program Lubelskich Dni Autyzmu 2024