Wernisaże dwóch ekspozycji zaplanowano w Lublinie
Pierwsza z wystaw to „Szczegóły i epizody”/ Szymborska typograficznie. Na ekspozycji zostaną zaprezentowane interpretacje wierszy Wisławy Szymborskiej.
To prace 29 artystów: zecerów i projektantów graficznych z całej Polski. Każdy z nich typograficznie zinterpretował wybrany przez siebie wiersz noblistki. Artyści mieli nieograniczoną swobodę pracy, jedną wytyczną była technika druku wypukłego.
Prace zostały opublikowane w wydanej pod koniec ubiegłego roku typograficznej antologii wierszy Wisławy Szymborskiej.
Podczas wydarzenia będzie można zobaczyć rękopisy Wisławy Szymborskiej, znajdujące się w zbiorach Muzeum im. Józefa Czechowicza. Początek wernisażu jutro o 17.00.
(Nie)zwyczajne – kobiety na fotografiach ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie. Ekspozycja jest kontynuacją wystawy „Dzieci w obiektywie…” oraz „(Nie)zwyczajni…”. Tym razem wystawa skupia się na kobietach.
Na ekspozycję składa się ponad 200 fotografii portretowych, reportażowych i rodzinnych. Najstarsze z nich zostały wykonane pod koniec XIX wieku.
Wśród obiektów eksponowanych w gablotach szczególne miejsce zajmuje album z podobiznami bibliotekarek, które pracowały w lubelskiej książnicy podczas okupacji hitlerowskiej. To m.in. portrety Anny Rosenberg.
W gablotach prezentowane są także zdjęcia z rodzinnych albumów Dalmaczyńskich, Rytlów i Ziółkowskich oraz fotografie z atelier Teresy Mazur, które działało w Lublinie od roku 1968.
Wśród obiektów umieszczonych w fotoramach wyróżniają się z kolei prace Ryszarda Gołębiowskiego, który sportretował aktorkę Darię Trafankowską oraz Jana Magierskiego, który uchwycił w obiektywie mieszkańców wsi Ciechanki k. Łęcznej.
Wernisaż zaplanowano jutro o 13.00 w Autorskiej Galerii Hol.
Kobiece kino w Centrum Kultury
Kino Centrum Kultury zaprasza na wieczór z kobiecą tematyką.
Mówi Barbara Sawicka [SŁUCHAJ PONIŻEJ]
Kolejna propozycja na dzisiejszy wieczór to nominowany do Oscara fabularyzowany dokument „Cztery córki”.
[SŁUCHAJ PONIŻEJ]
Szczegółowe informacje na temat seansów na stronie Centrum Kultury.
Czytanie dzieł Tarasa Szewczenki
Czytanie Szewczenki na Skwerze Szewczenki zaplanowano jutro w Lublinie. Wydarzenie zgodnie z trwającą już prawie 10 lat tradycją – odbywa się dokładnie w rocznicę urodzin ukraińskiego wieszcza narodowego Tarasa Szewczenki.
W Lublinie obchody te mają wyjątkowy charakter – tego dnia na lubelskim skwerze Tarasa Szewczenki gromadzą się Ukraińcy i Polacy, którzy pragną uczcić pamięć tej kluczowej postaci kultury ukraińskiej i wspólnie czytać poezję ukraińskiego wieszcza.
„Czytanie Szewczenki na skwerze Szewczenki” odbędzie się w Lublinie jutro o 16.00.
Fot. Muzeum Józefa Czechowicza FB