Papież Franciszek powiedział w niedzielę wiernym w Watykanie, że pokój jest odpowiedzialnością „całej rodziny ludzkiej”. Po raz kolejny zachęcił do modlitwy za ludność, która cierpi z powodu wojny, szczególnie na Ukrainie, w Palestynie, Izraelu.
Zwracając się do tysięcy wiernych, przybyłych na plac Świętego Piotra na modlitwę Anioł Pański, papież mówił: „Zachęcam do modlitwy o pokój, którego bardzo pragnie świat i który dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek jest wystawiony na ryzyko w wielu miejscach. Nie jest on odpowiedzialnością nielicznych, ale całej rodziny ludzkiej”.
CZYTAJ: Papież w Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu: logika nienawiści i przemocy zaprzecza człowieczeństwu
Podkreślił: „Współpracujmy wszyscy, by go zbudować gestami współczucia i odwagi”. „Módlmy się dalej za ludność, która cierpi z powodu wojny, szczególnie w Ukrainie, w Palestynie, Izraelu” – wezwał.
Franciszek odnotował, że w niedzielę we Włoszech obchodzony jest Dzień dla Życia pod hasłem „Siła życia nas zaskakuje”. Zapewnił, że przyłącza się do apelu włoskich biskupów o „przezwyciężenie podziałów ideologicznych, by odkryć, że każde życie ludzkie, także to najbardziej naznaczone przez ograniczenia, ma ogromną wartość i może coś ofiarować innym”.
Zaapelował także o jedność w zwalczaniu handlu ludźmi, którego ofiarami – przypomniał – pada wiele osób, oszukiwanych i poddawanych wyzyskowi.
Papież złożył życzenia z okazji przypadającego 10 lutego Księżycowego Nowego Roku, który jest obchodzony w krajach Azji. Wyraził pragnienie, by to święto było okazją do gestów przyczyniających się do budowy solidarnego i braterskiego społeczeństwa, w którym „każda osoba jest uznawana i przyjmowana w jej niezbywalnej godności”.
W rozważaniach przed modlitwą papież prosił wiernych, by nie byli „chrześcijanami z zakrystii czy salonowymi”. „Bliskość, współczucie, czułość; to jest postawa Boga” – dodał.
Dwukrotnie Franciszek pozdrowił obecnych na placu Polaków. Odnotował obecność pielgrzymów z Warszawy i innych miast, a na zakończenie powiedział: „widzę polskie flagi, pozdrawiam Polaków”.
Na placu Świętego Piotra powiewało kilkanaście polskich flag.
RL / PAP / opr. ToMa
Fot. PAP/EPA/FABIO FRUSTACI