– 80 procent pomocy humanitarnej, którą otrzymuje Ukraina, pochodzi z Polski – powiedział Polskiemu Radiu biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej Edward Kawa. Hierarcha jest sekretarzem generalnym Konferencji Episkopatu Ukrainy, odpowiada też za koordynację transportów, które wysyła Caritas.
Jak wskazuje, obecnie pomoc jest kierowana głównie na wschód, na obszary bliżej frontu. – Pomoc w 2023 roku zmniejszyła się przynajmniej o połowę w porównaniu z 2022 rokiem, ale jeśli chodzi o jakość, to nie zmniejszyła się, dlatego że była bardziej ukierunkowana względem naszych potrzeb. Było zdecydowanie mniej uchodźców w zachodniej Ukrainie, dlatego bardziej skoncentrowaliśmy się na pomocy na linii frontu, czyli wschodzie i południu kraju. Tam ludzie są często ofiarami codziennych ostrzałów – wskazał.
CZYTAJ: Uchodźcy: w Polsce znacznie łatwiej można znaleźć pracę niż w Ukrainie
Pomoc dla ponad pół miliona osób
W 2023 roku pomoc rzeczową na Ukrainie dzięki Caritas Polska uzyskało 570 tysięcy osób. W ramach programu Rodzina Rodzinie otoczono bezpośrednią opieką 1800 najbiedniejszych ukraińskich rodzin. Wysłano też ponad 90 tys. paczek z żywnością i środkami higienicznymi. W Środę Popielcową w polskich parafiach odbyła się kolejna zbiórka na rzecz Ukrainy.
Biskup Edward Kawa dodaje, że obecnie najbardziej potrzebna jest żywność z długim terminem ważności. – Makarony, kasze, konserwy mięsne, pasztety, wszystko to, co można bardzo łatwo przechować i łatwo przygotować, nawet w warunkach polowych. W okresie zimy ludzie często nie mają prądu i gazu. Potrzebne są też leki na przeziębienie, ponieważ wiele osób choruje, siedzą godzinami, a nawet dobami w nieogrzewanych piwnicach, chroniąc się od ostrzałów. Potrzebne są też środki higieny osobistej, śpiwory i koce – zaznacza.
Biskup dodaje, że logistyka transportów humanitarnych przez czas wojny została dobrze wypracowana. Pomoc z Polski i zagranicy kierowana jest do Leżajska, gdzie znajduje się hub przeładunkowy, następnie do Lwowa, a potem na wschód. Dzięki sieci wolontariuszy Caritas wie, jakie są potrzeby i może kierować je do konkretnych osób. – Na początku wojny zdarzały się kradzieże, obecnie wszystko, co wysyłamy, dojeżdża do celu. Do tego zabezpieczeniem jest fakt, że transporty są oplombowane” – dodaje biskup Kawa. Problem korupcji wśród urzędników państwowych jednak istnieje – przyznaje hierarcha.
„Ukraińcy są nadal bardzo wdzięczni Polakom”
– Ukraińcy są nadal bardzo wdzięczni Polakom za pomoc – zaznacza biskup Kawa. – Mimo tych wszystkich różnych prób pokłócenia Polaków i Ukraińców, to ze wszystkich swoich sąsiadów najlepsze relacje Ukraińcy mają z Polakami. To świadczy o tym, że jesteśmy bliscy mentalnie, że jesteśmy sobie przychylni, mimo różnych trudnych kwestii. Dowodem na to jest też to, że Ukraińcy tak chętnie zostają w Polsce i tu się czują dobrze – zaznaczył.
Caritas Polska nieustannie wspiera uchodźców także w Polsce. Funkcjonuje 28 Centrów Pomocy Migrantom i Uchodźcom, które wspomagają ponad 92 tys. osób, wśród nich ponad 30% to dzieci. Ponad 70 tys. osób dorosłych i dzieci skorzystało ze wsparcia psychologicznego oraz różnego typu działań integracyjnych pozwalających na lepsze funkcjonowanie w polskim społeczeństwie. W kursach języka polskiego wzięło udział ponad 10 tys. osób, a 14 tys. osób otrzymało pomoc w znalezieniu zatrudnienia. W 2023 roku ze schronienia w ośrodkach Caritas oraz innych placówkach kościelnych skorzystało ponad 23 tys. osób.
RL / IAR / opr. ToMa
Fot. archiwum