Prapremierowe czytanie performatywne sztuki WIERA Agaty Tuszyńskiej i Jerzego Żurka odbędzie się w poniedziałek w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Czytaniu towarzyszy przesłanie #słowoktórezabija. Organizatorzy czytania chcą zwrócić uwagę na niszczącą moc słowa i hejtu. Sztuka opowiada o Wierze Gran – piosenkarce, aktorce żydowskiego pochodzenia, urodzonej w Rosji jako Dwojra Grynberg. Wiera śpiewała w języku polskim i francuskim. Muza warszawskiego getta. Przeżyła okupację jako jedyna z rodziny. Do końca życia odpierała zarzuty, że wyjście z getta okupiła kolaboracją z gestapo. Mimo oświadczeń i wygranych procesów wciąż spotykała się ostracyzmem ludzi dających wiarę oskarżeniom. Agata Tuszyńska poświęciła jej książkę „Oskarżona: Wiera Gran”. Los artystki fascynuje twórców i jest zagadką dla jej wielbicieli. Agata Tuszyńska zaprosi na czytanie WIERY w „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej”.
W środę mija dziesiąta rocznica śmierci Niny Andrycz, nazywanej „pierwszą damą polskiego teatru”. W tym roku zaś mija dziewięćdziesiąta rocznica jej debiutu scenicznego. Dlaczego aktorstwo jest „wampirycznym zawodzie”, relacjach z reżyserami, referencjach Jarosława Iwaszkiewicza, bimbrze w kołchozie i nie tylko, rozmawiałam z Niną Andrycz przed laty w garderobie Teatru Osterwy w Lublinie, w której odpoczywała i poświęcała uwagę chorej nodze
W cyklu „Bolesław Lutosławski – alchemia portretu” rozmowa piętnasta, a w niej m.in. o tym, czy trudno jest sfotografować uśmiech i o zakończonej przed tygodniem w National Gallery w Londynie wystawie Fransa Halsa.
W 391 odcinku słuchowiska Bazarek wkracza do akcji, a Jan do pokoju.
Zaprasza Grażyna Lutosławska.
Fot. Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego / nadesłane