Wystawa „Klimaty Kazimierza”
W Galerii OKNA Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie prezentowana jest nowa ekspozycja Dariusza Ciężaka „Klimaty Kazimierza”.
Prezentowane prace to przede wszystkim kazimierskie pejzaże malowane o różnych porach – mówi autor ekspozycji. [POSŁUCHAJ PONIŻEJ]
Wystawa „Klimaty Kazimierza” w Galerii „OKNA” Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Peowiaków 12 w Lublinie, będzie prezentowana do 4 lutego.
III edycja Ogólnopolskiego Konkursu „Ludzie Kresów: opowieści nieznane”
Rozpoczęła się III edycja Ogólnopolskiego Konkursu „Ludzie Kresów: opowieści nieznane”, przygotowanego przez Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej. Główną ideą konkursu jest zachęcenie młodych ludzi – dzieci i młodzieży, do odkrywania historii swojej rodziny, ale i kraju – mówi reprezentująca organizatorów wydarzenia – Mirella Rusek-Pora. [POSŁUCHAJ PONIŻEJ]
Uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych mogą dostarczać swoje prace do Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej przy placu Litewskim lub drogą pocztową, a cyfrowe prace – mailowo, pod adres: ludziekresow@mnwl.pl.
Prace można nadsyłać do 25 marca.
Prace Mariusza Wideryńskiego na wystawie w Galerii Saskiej
Prace Mariusza Wideryńskiego – artysty zajmującego się szeroko rozumianą fotografią kreacyjną i dokumentalną; portretową oraz subiektywnie traktowaną fotografią krajobrazową prezentowane są w Galerii Saskiej.
Wystawa, którą mogą państwo podziwiać na ogrodzeniu Ogrodu Saskiego, to – jak mówi autor – cykl portretów, będących fotograficznym zapisem spotkań artysty z pięknymi ludźmi – empatycznymi i niebywale życzliwymi.
Do spotkań dochodziło na przestrzeni pięciu dekad kariery artystycznej Wideryńskiego, a fotografie powstały jako zwieńczenie wspólnie spędzonego czasu, rozmów, obserwacji i wsłuchiwania się w słowa portretowanych.
W zdecydowanej większości portrety powstawały z powodów osobistych i powiększały wyłącznie prywatny album „Moje ich twarze”, prowadzony systematycznie od 1974 roku. Te pierwsze pochodzą z czasów studenckich. A wśród uchwyconych przez aparat artysty znajduje się wiele wybitnych postaci m.in.: Zdzisław Beksiński, Stanisław Baj czy Ryszard Horowitz.
Ekspozycja będzie prezentowana do końca marca.
„Zima w mieście”: zapisy na atrakcje
Od dziś można zapisywać się na różnego rodzaju zajęcia zaplanowane w ramach tegorocznej akcji „Zima w mieście”. Na uczniów czekają warsztaty artystyczne, teatralne, rękodzieła, czy spotkania wokół książek.
Swoją propozycję przygotowało też Radio Lublin.
To półkolonie „Zima w Radiu”. Uczestnicy będą poznawać radiowy warsztat, a następnie stworzą słuchowisko zatytułowane „Z Lublina na olimpiadę”, które będzie nawiązywać do życiorysów lubelskich olimpijczyków.
Szczegóły dotyczące propozycji w ramach akcji „Zima w mieście”, dostępne są na stronie Polskiego Radia Lublin.
Fot. materiał organizatora