Sejm wybrał członków prezydium izby – wicemarszałków. Zostali nimi Monika Wielichowska z Koalicji Obywatelskiej, Dorota Niedziela z Koalicji Obywatelskiej, Piotr Zgorzelski z Trzeciej Drogi – Polskiego Stronnictwa Ludowego, Włodzimierza Czarzastego z Lewicy oraz Krzysztofa Bosaka z Konfederacji.
Wobec nieuzyskania bezwzględnej większości głosów Sejm nie wybrał na wicemarszałka przedstawicielki Prawa i Sprawiedliwości – Elżbiety Witek.
Godz. 22.17 AKTUALIZACJA
– We wtorek w Sejmie będziemy głosowali nad wyborem posłów sekretarzy Sejmu oraz nad wyborem członków KRS z ramienia Sejmu – przekazał marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Dodał, że wyznaczył też termin zgłaszania członków Trybunału Stanu,” których byśmy chcieli wybrać w następnym tygodniu”.
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia ogłosił w poniedziałek wieczorem przerwę w pierwszym posiedzeniu Sejmu. Ciąg dalszy obrad wstępnie planowany był na wtorek, od godz. 16.
Po posiedzeniu Sejmu odbyło się posiedzenie Prezydium Sejmu oraz Konwent Seniorów. Hołownia pytany przez dziennikarzy w poniedziałek wieczorem w Sejmie o ustalenia Prezydium Sejmu i Konwentu Seniorów powiedział, że we wtorek o godz. 16 będzie kontynuowane rozpoczęte w poniedziałek posiedzenie Sejmu. „Będziemy głosowali nad wyborem posłów sekretarzy Sejmu, będziemy głosowali nad wyborem członków Krajowej Rady Sądownictwa z ramienia Sejmu. Mam nadzieję, że wybierzemy komisje regulaminową i spraw poselskich i zaczniemy proces wyłaniania sejmowej komisji etyki” – podkreślił marszałek Sejmu.
Dodał, że „zostaną też rozpoczęte inne procesy związane z tym, żeby komisje w Sejmie się konstytuowały”. „Wyznaczyłem termin zgłaszania również członków Trybunału Stanu, których byśmy chcieli wybrać jeszcze w następnym tygodniu” – przekazał Hołownia.
Podkreślił, że Sejm musi też wybrać na nieobsadzone miejsce członka Państwowej Komisji ds. Pedofilii, „tak, żeby Sejm mógł wybrać jej przewodniczącego”. „Tych rzeczy jest dużo, ale zgodnie przeszliśmy przez Prezydium. To będą pracowite głosowania jutro tak naprawdę, przedstawienie kandydatur i głosowania” – powiedział marszałek Sejmu.
„Dobrze, żeby następna część tego posiedzenia, bo będzie to to samo posiedzenie Sejmu, odbyła się w kolejny wtorek. I tak wstępnie z Prezydium Sejmu i Konwentem Seniorów żeśmy ustalili” – poinformował Hołownia.
Godz. 18.54
– Jeśli Elżbieta Witek nie zostanie wybrana na wicemarszałka, wtedy PiS nie będzie reprezentowany w Prezydium Sejmu – powiedział w poniedziałek (13.11) prezes PiS Jarosław Kaczyński. Dodał, że Witek była bardzo dobrym marszałkiem i została dziś w bezczelny sposób obrażona.
Jarosław Kaczyński pytany w Sejmie przez dziennikarzy, jaki Prawo i Sprawiedliwość ma plan na budowanie większości, odparł: „Plan jest zoperacjonalizowany, oczywiście w polityce nigdy nie wiadomo co się stanie, ale jest plan”.
Zapytany, co jeśli Elżbieta Witek nie zostanie wybrana na marszałka Sejmu, poinformował: „Nie będziemy mieli wicemarszałka”. Wyjaśnił, że klub PiS nie będzie zgłaszał innej kandydatury, gdyż Witek została „w niezwykle bezczelny sposób obrażona”. – Była bardzo dobrym marszałkiem, natomiast opozycja była totalna, sama o tym mówiła, łamała wszelkie reguły demokracji. Poza tym była nieprawdopodobnie wulgarna i chamska – powiedział.
Partie, które w poprzedniej kadencji Sejmu były w opozycji, zapowiedziały, że nie poprą kandydatury Elżbiety Witek na wicemarszałka. Zarzucają Witek, że jest „jedną z twarzy psucia prawa, psucia porządku parlamentarnego, psucia zasad funkcjonowania Sejmu”. Jako przykład wskazywały m.in. „reasumpcje niezgodne z prawem”.
Sejm zdecydował w poniedziałkowym głosowaniu, że będzie sześciu wicemarszałków, po jednym dla każdego klubu Sejmu nowej kadencji.
Godz. 18.03 AKTUALIZACJA
Posłowie zagłosowali nad uchwałą, zgodnie z którą w Prezydium Sejmu będzie jeden marszałek i sześciu wicemarszałków. 458 parlamentarzystów było za, nikt nie był przeciw i nikt nie wstrzymał się od głosu.
PiS wybrał wiceszefów klubu parlamentarnego
PiS wybrał w poniedziałek siedmioro wiceszefów klubu parlamentarnego. Zostali nimi m.in. były już szef klubu Ryszard Terlecki czy były marszałek Senatu Stanisław Karczewski, a także Marek Suski czy minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
W poniedziałek odbywa się inauguracyjne posiedzenie Sejmu i Senatu. Przed nim klub Prawa i Sprawiedliwości wybrał szefa klubu nowej kadencji, którym został Mariusz Błaszczak, a także wskazał Elżbietę Witek i Marka Pęka jako ich kandydatów na marszałków Sejmu i Senatu. – Klub Prawa i Sprawiedliwości wybrał także siedmiu wiceprzewodniczących – poinformował rzecznik partii Rafał Bochenek.
Zostali nimi: Ryszard Terlecki, Marek Suski, Marlena Maląg, Stanisław Karczewski, Marcin Ociepa, Michał Cieślak oraz Barbara Bartuś, która została także sekretarzem klubu.
Godz. 15.18
Szymon Hołownia (Polska 2050) został w poniedziałek wybrany Marszałkiem Sejmu X kadencji. Poparło go 265 posłów. Hołownia był kandydatem na marszałka Sejmu Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy – ugrupowań, które podpisały umowę koalicyjną i mają 248 mandatów w Sejmie. Hołownia ma sprawować tę funkcję do 13 listopada 2025 r. W drugiej połowie kadencji Sejmu marszałkiem izby niższej, zgodnie z umową koalicyjną, ma być Włodzimierz Czarzasty (Nowa Lewica).
Kandydatką Prawa i Sprawiedliwości, które w Sejmie X kadencji ma 194 mandaty, była Elżbieta Witek.
Wybór marszałka jest pierwszą decyzją posłów X kadencji. Wybór następuje bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Głosowało 459 posłów, większość bezwzględna wynosiła 230 posłów. Za kandydaturą Hołowni głosowało 265 posłów, a za kandydaturą Witek – 193 parlamentarzystów. .
Godz. 15.01
W poniedziałek przed godz. 15.00 Sejm wznowił obrady. Nastąpi wybór marszałka Sejmu. Kandydata na marszałka Sejmu może zgłosić co najmniej 15 posłów. Poseł może poprzeć tylko jedną kandydaturę. Sejm wybiera marszałka bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.
Kandydatem na marszałka Sejmu Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy – ugrupowań, które podpisały umowę koalicyjną i mają 248 mandatów w Sejmie, jest lider Polski 2050 Szymon Hołownia, który ma sprawować tę funkcję do 13 listopada 2025 r. W drugiej połowie kadencji Sejmu, marszałkiem izby niższej, zgodnie z umową koalicyjną, ma być Włodzimierz Czarzasty (Nowa Lewica).
Kandydatem Prawa i Sprawiedliwości, które w Sejmie X kadencji ma 194 mandaty, będzie Elżbieta Witek.
Godz. 14.08
Premier Mateusz Morawiecki złożył w poniedziałek, podczas inauguracyjnego posiedzenia Sejmu X kadencji, na ręce marszałka seniora Marka Sawickiego, dymisję Rady Ministrów. Zgodnie z konstytucją, szef rządu składa dymisję na pierwszym posiedzeniu Sejmu nowej kadencji. Wcześniej posłowie X kadencji złożyli ślubowanie.
CZYTAJ: Prezydent: Demokracja w Polsce nigdy nie była tak silna [ZDJĘCIA, WIDEO]
Prezydent Andrzej Duda zapowiedział w niedawnym orędziu telewizyjnym, że po analizie i przeprowadzonych konsultacjach postanowił powierzyć misję sformowania rządu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu.
Minister w KPRP Małgorzata Paprocka przekazała w poniedziałek w Studiu PAP, że po zakończeniu uroczystości w parlamencie, w poniedziałek ok. godz. 19.00-20.00 prezydent Andrzej Duda powierzy misję tworzenia rządu premierowi i Morawieckiemu.
W ciągu 14 dni od powołania premier przedstawia Sejmowi program działania rządu wraz z wnioskiem o udzielenie wotum zaufania. Wotum zaufania Sejm uchwala bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.
– Wszyscy ślubowaliśmy strzec suwerenności Polski, więc jest to naszym poselskim zobowiązaniem – podkreślał w poniedziałek (13.11) w Sejmie premier Mateusz Morawiecki po tym, jak złożył dymisję rządu na ręce marszałka Seniora Marka Sawickiego.
– Przed chwilą wszyscy ślubowaliśmy uroczyście wobec narodu strzec suwerenności i niech te słowa przyświecają nam szczególnie w najbliższym czasie, ponieważ zdajemy sobie na pewno doskonale sprawę z tego, jak wielkie wyzwania ten najbliższy czas będzie przynosił – powiedział.
Morawiecki przypomniał, że dwa dni temu Polacy świętowali 105 rocznicę odzyskania niepodległości. – I takie wielkie, wspaniałe nasze święto zobowiązuje. Ono mówi o tym, że o niepodległość trzeba dbać, trzeba ją szanować, trzeba zabiegać o nią. Trzeba czuwać nad niepodległością, nad suwerennością. Obok krótkiego podsumowania będę chciał powiedzieć parę zdań na ten jakże kluczowy temat. Wszyscy ślubowaliśmy właśnie tej suwerenności strzec, a więc jest to naszym poselskim zobowiązaniem – powiedział premier.
Posłowie X kadencji złożyli ślubowanie
Na baczność, z ręką na sercu, w części dodając „tak mi dopomóż Bóg” – tak posłowie X kadencji składali w poniedziałek ślubowanie. Rota ślubowania zapisana w konstytucji brzmi: „Uroczyście ślubuję rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec Narodu, strzec suwerenności i interesów Państwa, czynić wszystko dla pomyślności Ojczyzny i dobra obywateli, przestrzegać Konstytucji i innych praw Rzeczypospolitej Polskiej”. Tekst roty odczytał Marszałek Senior Marek Sawicki (PSL).
Ślubowanie prowadziły posłanki sekretarze. Każdy z parlamentarzystów, po wyczytaniu swojego imienia i nazwiska, wstawał i wypowiadał słowo: „Ślubuję”. Poseł mógł dodać zdanie: „Tak mi dopomóż Bóg”.
Niektórzy posłowie składając ślubowanie kładli prawą rękę na sercu, część stawała na baczność.
Wśród ślubujących posłów nie zabrakło parlamentarzystów z Lubelszczyzny:
Uroczyście ślubuję rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec Narodu, strzec suwerenności i interesów Państwa, czynić wszystko dla pomyślności Ojczyzny i dobra obywateli, przestrzegać Konstytucji i innych praw Rzeczypospolitej Polskiej. ????????????
Tak mi dopomóż Bóg! pic.twitter.com/69FVndSnfI— Sylwester Tułajew (@Tulajew) November 13, 2023
Klub Poselski #Konfederacji w pełnym składzie! ???? pic.twitter.com/QQWp3wL9Ck
— Witold Tumanowicz (@WTumanowicz) November 13, 2023
RL / PAP / opr. ToMa
Fot. PAP/Radek Pietruszka / Paweł Supernak