W Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 w Rykach otwarto Małe Centrum Nauki SOWA. Użytkownicy będą mogli korzystać z 17 interaktywnych eksponatów przygotowanych przez Centrum Nauki Kopernik. To 28. tego typu placówka w kraju.
Małe Centra Nauki SOWA – Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności – wspólna inicjatywa Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik (CNK) – to mini centra nauki, uruchamiane przy istniejących już instytucjach kultury, m.in. bibliotekach, muzeach czy domach kultury. Celem projektu jest wzbogacenie lokalnych społeczności nowymi środowiskami edukacyjnymi, które wpłyną w istotny sposób na rozwinięcie środowiska uczenia się dzieci i młodzieży oraz zwiększą zasoby kształtujące ich kapitał naukowy.
W poniedziałek na stronie resortu podano, że w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 w Rykach otwarto Małe Centrum Nauki SOWA. To, jak poinformowano, 28. tego typu placówka w kraju.
„Nowa Strefa Odkrywania, Aktywności i Wyobraźni przeznaczona jest nie tylko dla najmłodszych, ale i dorosłych, którzy mogą na nowo odkrywać zasady fizyki, matematyki, biologii i wielu innych nauk” – zaznaczono w komunikacie.
CZYTAJ: Pomagają w szczytnym celu. Uczniowie z Firleja dołączyli do PDPZ
Użytkownicy – jak przekazało MEiN – będą mogli korzystać z 17 interaktywnych eksponatów przygotowanych przez CNK. Zaznaczono, że dzięki pomocom naukowym zwiedzający „odkryją rozmaite aspekty świata przyrody, takie jak światło czy ruch”.
W placówce – jak wskazano – znajdzie się też przestrzeń warsztatowa, czyli tzw. Majsternia. Posłuży ona „spontanicznemu eksperymentowaniu i realizowaniu wyzwań konstruktorskich”.
Łączny koszt użyczonego sprzętu – jak informuje MEiN – to ponad 1,2 mln zł.
Każda placówka – jak dodano – wyposażona jest w interaktywną wystawę oraz przestrzeń do twórczego eksperymentowania i odkrywania nauki. „Głównym zadaniem tego typu przestrzeni jest wyrównywanie szans edukacyjnych i dotarcie do tych części kraju, w których do tej pory aktywność akademicko-naukowa nie istniała” – podkreślono.
2 marca 2021 r. Minister Edukacji i Nauki podpisał umowę z Centrum Nauki Kopernik, w ramach której powstaną Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności. CNK – jak podało MEiN – od lat promuje ideę uczenia się przez samodzielne eksperymentowanie. „Ta metoda pozwala nie tylko poszerzać wiedzę, ale także wspiera rozwój kompetencji przyszłości, inspiruje, skłania do współpracy, rozbudza ciekawość, kreatywność i poczucie sprawczości” – podkreślono.
Lista otwartych placówek znajduje się na stronie: www.gov.pl.
PAP / RL / opr. WM
Fot. gov.pl