Kolejne cenne znaleziska sprzed wieków w powiecie biłgorajskim. Mieszkaniec Potoka Górnego podczas orki wykopał fragment dużej siekiery krzemiennej i krzemienny grot oszczepu zachowany w całości.
Siekiera mieć może około 5 tysięcy lat. Zabytek wstępnie datowany jest na pierwszą połowę 3 tysiąclecia przed naszą erą. Najprawdopodobniej stanowi wytwór neolitycznej ludności kultury pucharów lejkowatych. Zachowany fragment siekiery ma ok. 11 cm długości, 4 cm grubości i 6 cm szerokości. Jest wykonany z krzemienia świeciechowskiego, posiadającego szaro-brązowawą barwę oraz różnej wielkości białawe kropki i plamki.
CZYTAJ: Niezwykłe odkrycie archeologiczne na terenie parafii. Wykopano aż 100 tysięcy zabytków [ZDJĘCIA]
Z kolei grot oszczepu (lub włóczni) przeleżał w ziemi minimum 3,5 tysiąca lat. Według ustaleń archeologów mógł on zostać wykonany przez ludność tzw. kultury mierzanowickiej (ok. 1900-1750 l. p.n.e.) lub kultury trzcinieckiej (ok. 1750-1500 l. p.n.e.). Ma on 12 cm długości, z czego 8 cm to trójkątne ostrze. Resztę stanowi trzonek, za pomocą którego był on pierwotnie osadzony na długim drzewcu broni.
CZYTAJ: Niezwykłe odkrycia archeologów nieopodal Jastkowa [ZDJĘCIA]
Oba zabytki zostały przekazane archeologowi z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie Delegatura w Zamościu.
Jak stwierdził Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków, kolejne odkrycia archeologiczne w powiecie biłgorajskim świadczą o tym, że teren ten nie był typową pustką osadniczą w pradziejach, jak dotychczas zakładali archeolodzy, ale rozwijało się tu osadnictwo, którego intensywność badacze dopiero zaczynają rozpoznawać.
RL / opr. ToMa