Narodowy Fundusz Zdrowia podsumował kilkuletni Programu Kompleksowej Opieki nad Pacjentem po Zawale Serca (KOS-Zawał) – w naszym regionie w tym roku dołączył do niego kolejny szpital.
– Od 2017 do końca 2022 roku z programu w województwie lubelskim skorzystało blisko 6800 pacjentów – mówi rzecznik prasowy Lubelskiego Oddziału NFZ, Małgorzata Bartoszek. – Łączny koszt świadczeń w programie sfinansowany przez Lubelski Oddział NFZ wyniósł ponad 120 mln zł. W regionie na koniec 2022 roku program był realizowany w 5 placówkach medycznych. Od połowy bieżącego roku dodatkowo na terenie województwa świadczenia w tym zakresie udziela Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie. Dane z NFZ jednoznacznie mówią, że opieka nad pacjentami w programie KOS-Zawał zmniejsza ryzyko zgonu po zawale serca.
Program zapewnia pacjentom: diagnozę, leczenie ostrej fazy zawału, wizytę kontrolną w ciągu 14 dni od zakończenia hospitalizacji, rehabilitację kardiologiczną i opiekę specjalistyczną, w razie potrzeby leczenie z wykorzystaniem elektroterapii (wszczepienie urządzeń wspomagających pracę serca).
CZYTAJ: Eksperci: jesienne owoce są wyjątkowo zdrowe. Dlaczego?
W regionie do końca 2022 r. świadczenia w omawianym zakresie realizowane były w 5 szpitalach:
- Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Lublinie,
- 1 Wojskowy Szpital Kliniczny Z Polikliniką Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Lublinie,
- Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Puławach,
- Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej,
- Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki Im. Papieża Jana Pawła Ii W Zamościu.
Od połowy bieżącego roku dodatkowo na terenie województwa świadczenia w tym zakresie udziela Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie.
TSpi / opr. WM
Fot. pixabay.com